Danimarka korona virüse yakalanan 2,5 milyon vizonu öldürecek

Yeni tip corona virüs (Kovid-19) pandemisi sadece insanlar için değil hayvanlar için de büyük bir tehdit oluşturuyor. Dünyanın en büyük ikinci hayvan kürkü üreticisi Danimarka, ülkede 2,5 milyon vizonun Kovid-19’a yakalandığı için öldürüleceğini açıkladı. Uzmanlar, kürk çiftliklerinin corona virüs gibi hayvanlardan insana geçen hastalıklarda kuluçka işlevi gördüğünü ve kürk üretimini durdurmanın tam zamanı olduğunu söyledi.

Danimarka korona virüse yakalanan 2,5 milyon vizonu öldürecek

63 ÇİFTLİKTE SALGIN BAŞLADI

Independent'ta yer alan habere göre, dünyanın en büyük ikinci hayvan kürkü üreticisi Danimarka'da en az 2,5 milyonun vizonun yeni tip corona virüs (Kovid-19) ile enfekte olduğu için itlaf edileceği belirtildi.Kürk üreticileri, en az 63 çiftlikte bildirilen salgının ülkede kürk endüstrüsine ciddi bir tehdt oluşturduğunu söyledi.
    
Bununla birlikte, corona virüs pandemisin dünya genelinde yayılmasında bu yana ABD ve Avrupa'nın başka yerlerindeki kürk çiftliklerinde  de on binlerce corona virüs nedeniyle vizon öldü ya da itlaf edildi.

10 KİLOMETRE YAKINDA BULUNAN TÜM HAYVANLAR ÖLDÜRÜLECEK

Damimarka’da hükümet yetkileri, çifçilerin vizonları öldürürken, enfekte olan çiftliklerin 10 kilometre çevresinde yer alan diğer hayvan türlerinin de öldürülmesi gerektiğini açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan bir hükümet sözcüsü, ülkenin kuzeyindeki Gjoel köyünde başlayan itlafın virüsün yayılmasına bağlı olarak aylar sürebileceğini söyledi. Şu ana kadar kaç vizonun öldürüldüğüne ilişkin bir net bir veri bulunmuyor, ancak 2,5 milyonu aşkın vizonun corona virüs nedeniyle öldürüleceği tahmin ediliyor.
    
Bilim insanları, vizonun nasıl enfekte olduğunu ve insanlara virüsü bulaştırma yeteneğini araştıryor, ancak ABD’de hayvanların virüsü enfekte işçilerden kaptığına inanılıyor.

SEKTÖR TEHDİT ALTINDA

Öte yandan, Danimarka Kürk Yetiştiricileri Derneği Başkanı Tage Pedersen, corona virüs salgınının sektörün tamamını tehdit ettiğini belirterek, "Şu anda tüm yetiştiriciler, başımıza düşen bu" meteor "yüzünden büyük bir belirsizlik ve hayal kırıklığı içinde” ifadelerini kullandı.

KÜRESEL VİZON KÜRKÜ ÜRETİMİNİN YÜZDE 40'I DANİMARKA'DA YAPILIYOR

Danimarka’da yılda tahmini olarak 17 milyon kürk üretiyor. Bin 500 Danimarkalı yetiştiriciden oluşan bir kooperatif olan Kopenhagen Fur, küresel vizon üretiminin yüzde 40'ını oluşturuyor. Kürk ihracatının büyük bir kısmı ise Çin ve Hong Kong’a yapılıyor. Humane Society International'ın verilerine göre, Danimarka, kürkleri için yetiştirilen vizon sayısında Çin'den sonra ikinci sırada yer alıyor.
   

Hükümet, enfekte olmayan vizonu olan yetiştiricilere yüzde 100 tazminat verileceğini, enfekte hayvanlara sahip olanlara ise çiftçilerin enfeksiyonu stoklarından uzak tutmaları için bir teşvik olarak ödeme yapacağını açıkladı.

DÜNYADA VİZON ÇİFTLİKLERİNİN DURUMU

Dört ay önce, Danimarka'nın kürk çiftliklerindeki ilk salgınında 11 bin vizon itlaf edildi. Ağustos ayında Hollanda, kürk çiftliklerindeki bir dizi corona virüs enfeksiyonunun ardından, vizon çiftçiliğinin 3 yıl sonra sonunun gelebileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz üç ayda, bir dizi corona virüs salgınının ardından ABD'deki kürk çiftliklerinde 10 bin vizon öldü. İspanya'da ise, yüzde 90'ına corona virüs bulaştıktan sonra 92 binden fazla vizon katledildi.

POLONYA'DA PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Dünyanın üçüncü en büyük vizon kürkü ihracatçısı olan Polonya'da da durum farklı değil.  iktidardaki sağcı koalisyon ve muhalefet, kürk çiftliklerini yasaklayacak yeni bir yasa konusunda çalışıyor. Ancak, ülkedeki çiftçiler zaman zaman yasa taslağına karşı protesto gösterileri düzenliyor. 

KÜRK ÇİFTLİKLERİ ZOONOTİK HATALIKLARIN YAYILMASI İÇİN UYGUN ORTAM SAĞLIYOR

Humane Society International'dan Joanna Swabe, “Kürk fabrikaları hayvanlara karşı acımasız olmasının yanı sıra, zoonotik hastalıkların yayılması için uygun ortam sağlıyor. Özellikle vizon kürkü çiftlikleri Corona virüsler için rezervuar görevi görerek insanlara bulaşabilen patojenleri kuluçkaya yatırıyor. Dünyanın kürk çiftçiliğine son vermesi için artık oldukça ikna edici argümanlarımız bulunuyor " ifadelerini kullandı.