Danimarka, ‘Suriye’nin artık güvenli olduğu’ gerekçesiyle sığınmacıların oturma iznini yenilemedi

featured
service

Türkiye’deki Suriyeli sayısı 5 milyona yaklaşırken, sadece 35 bin Suriyeli sığınmacıyı barındıran Danimarka, Suriye’deki savaşın geride kaldığı gerekçesiyle Suriyelilerin oturma iznini yenilememe kararı aldı.

Suriye’yi terk ederek Danimarka’ya göç eden sığınmacılar, kendilerine gönderilen bir e-posta ile ülkedeki oturma izinlerinin yenilenmeyeceğini öğrendi.

Danimarkalı otoriteler, Suriye’nin “belli bölgelerinin güvenli olduğunu” ifade ederek sığınmacıların ülkeyi terk etmesini istedi. En az 189 Suriyeli sığınmacının oturum iznini yeniletme başvurusu geçtiğimiz yaz reddedildi.

Sosyal Demokrat Parti’nin lideri olan Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, mültecilere yönelik katı politikalar benimsiyor.

Danimarka’daki muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri ise hükümetin sığınmacılara yönelik yaklaşımına tepkili. Suriye’nin önemli bir kısmının hâlâ savaş atmosferinde olduğunu belirten sivil toplum örgütleri, Danimarka’nın Avrupa’da bu yönde bir karar uygulayan ilk ülke olmasını da eleştiriyor.

Danimarka’daki Suriyeli sığınmacıların oturma izni sorunu, 20 yaşındaki Suriyeli öğrenci Aya Abo Daher’in yaşadıklarını basınla paylaşmasının ardından ülkenin gündemine oturdu. Geçtiğimiz yıl lise mezuniyetini kutlamaya hazırlanan Daher, aldığı e-posta ile kendisinin ve ailesinin oturum izninin yenilenmeyeceğini öğrendiğinde sarsıldı.

“Çok üzüldüm ve kendimi çok yabancı hissettim” diyen Daher, kararı öğrendiğinde oturup ağladığını, ne yapacaklarını bilemediklerini anlattı.

5,8 milyon nüfuslu Danimarka’da 500 bin mülteci bulunuyor ve bunların 35 bini Suriyeli.

Hükümet, kendi isteğiyle ülkesine dönen sığınmacılara kişi başı 25 bin Euro (yaklaşık 240 bin TL) yardım yapma taahhüdünde bulunuyor. 2020 yılında güvenlik riskleri dolayısıyla yalnızca 137 sığınmacı bu imkandan yararlandı.

Danimarka, ‘Suriye’nin artık güvenli olduğu’ gerekçesiyle sığınmacıların oturma iznini yenilemedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Darısı Türkiye de yaşayan Suriyelilerin başına

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!