Danışıklı dövüş mü var? Arınç o sözleri Erdoğan’ın bilgisi dahilinde mi söyledi?

‘Bülent Arınç’ın Kaftancıoğlu ve Ahmet Türk ile ilgili sözleri üzerine iki senaryo var: Ya Arınç’ın sözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi dahilinde söylendi, yani danışıklı dövüş var. Ya da öyle değil. O zaman Bülent Arınç’ın da partiden ihraç edilmesi gerekir.’

Danışıklı dövüş mü var? Arınç o sözleri Erdoğan’ın bilgisi dahilinde mi söyledi?

Habertürk yazarı Sevilay Yılman Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç’ın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu‘na verilen hapis cezasına tepki göstermesi ve eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’le ilgili övgü dolu sözleriyle ilgili iki senaryo çizdi. “Bülent Arınç da mı ihraç edilecek” başlıklı yazısında Yılman, Arınç’ın sözlerinin Erdoğan’ın bilgisi dahilinde olduğu yönündeki tezlerin inandırıcı olduğunu söyledi.

Arınç bir televizyon programında Canan Kaftancıoğlu için “İfade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmeliyiz” ve Ahmet Türk hakkında da “Ben sadece Ahmet Türk’ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Ahmet Türk’ün benim üzerimdeki hakkı şudur. Bu kişinin terörle alakası yoktur” demişti.

Bu konuşmayla ilgili farklı tezlerin olduğunu ifade eden Yılman şöyle yazdı:

“Bir kısma göre… Arınç, partisinin toplum nezdindeki algısını ‘dengeleme’ maksadı ile bu tavrı sergiledi… Onlara göre danışıklı dövüş söz konusu… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi dahilinde oldu her şey. Yani bir anlamda iyi polis rolünü oynuyor Bülent bey.”

Kendisine de bu tezin inandırıcı geldiğini söyleyen Yılman “Ben de oğlu MYK’da, kendisi Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nda üye olan Arınç’ın önceki gün Habertürk TV’de… Arkadaşımız Mehmet Akif Ersoy’un programında sergilemiş olduğu tavrı Cumhurbaşkanı’ndan ve onun yakın kurmaylarından habersiz sergilemiş olabileceğine inanmıyorum… Zira öyleyse zaten… Yani diğer tezlerden herhangi biri doğruysa… Bülent Arınç’ın da tıpkı eski başbakan Ahmet  Davutoğlu’nda olduğu gibi parti tüzel kişiliği hakkında basın yayın araçları ile kamuoyu nezdinde küçük düşüren beyanlarda bulunduğu gerekçesi ile disipline sevki ve kesin ihracının istenmesi lazım. ‘Yanılıyor muyum?”