Danıştay saldırısının kilit ismi öldü

Danıştay saldırısı ile ilgili ‘kasten öldürmeye yardım’ suçlamasıyla yargılanıp beraat eden Avukat Süleyman Esen (43), Üsküdar'daki evinin balkonundan düşerek hayatını kaybetti. 

Danıştay saldırısının kilit ismi öldü

Olay iki gün önce Üsküdar'da meydana geldi. Danıştay saldırganı avukat Alparslan Arslan Cumhuriyet Gazetesi'ne de bombalı saldırı düzenlemişti. Verdiği ifadede 'bana bombaları o verdi' dediği Süleyman Esen de davada yakalanıp tutuklanmıştı. Cezaevinden çıktıktan sonra avukatlık mesleğinden de atılmıştı. Saldırıya silah temin etmekle suçlanan ve 10 yıl hapis cezası alan 43 yaşındaki Süleyman Esen, tüm suçlamalardan beraat etmişti. 43 yaşındaki Süleyman Esen, 6'ıncı kattaki evinin balkonundan düştü. İhbar üzerine olay yerine sağlık ekipleri sevk edilirken Esen, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Anne ve babasıyla birlikte yaşayan Esen'in sigara içmek için balkona çıktığı ve ardından aşağı düştüğü öğrenildi. Süleyman Esen'in cenazesi dün adli tıptan alınarak defnedilmek üzere memleketi Denizli'ye gönderildi. Polis yaşanan olayla ilgili inceleme başlattı.

OLAY SONRASI YAŞANANLAR GÜVENLİK KAMERASINDA

Olay sonrası yaşananlar ise güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, binada oturan ve çevrede bulunan vatandaşların yere düşen Esen'in yanına koştuğu, baba Macit Esen'in de aşağıya indiği ve sağlık ekiplerinin olay yerine gelerek Esen'i sedye ile ambulansa taşıdığı görülüyor. İsmini vermek istemeyen mahalle sakini, "Sesleri duydum, havaya baktığımda yere düşüyordu. Yan istinat duvarına çarptı. Omzunun sağ tarafına düştü. Zor bir andı, korktum bir an. Önce öne gittim geri geldim telefonu aradım ambulansı aramak için. Telefon üst katta olduğu için tekrar gittim düşen kişinin yanına. O anda zaten binadan çıkanlar, yardıma gelenler oldu. Ambulansı aradık. Adam şok geçiriyor gibiydi. Duyduğum kadarıyla Ergenekon davasında yargılanmış, sonradan beraat etmiş. Ama iyi bir insandı, hiçbir yanlışını da görmedik." dedi. 

SÜLEYMAN ESEN KİMDİR?

17 Mayıs 2006'da Ankara’da Danıştay binası, avukat Alparslan Arslan tarafından basılmış, İkinci Daire Başkanı Mustafa Yücel Özbilgin öldürülmüş ve dört üye ağır yaralanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Arslan’ın da aralarında bulunduğu 9 sanık hakkında dava açmış, dava, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş ve mahkeme, 13 Şubat 2008’de ilk kararını vermişti. O sanıklardan biri de Süleyman Esen'di. 

Avukat Süleyman Esen, Danıştay saldırısı davasında “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ortadan kaldırmaya ve yerine başka düzen getirmek amacıyla kurulan silahlı suç örgütüne üye olmak, patlayıcı madde bulundurmak, taşımak suçlarından” toplam 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Temyiz aşamasında FETÖ'nün hakimiyetindeki kapatılan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesince verilen kararı oy birliğiyle bozdu.

Daire, "Ergenekon davası ile bu dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunun iddia edilmiş olması karşısında, öncelikle davaların birleştirilmesinde zorunluluk bulunduğu" yönünde karar verdi.

Karar sonrası, Danıştay saldırısı davası, Ergenekon davasıyla birleştirildi. 

Esen 5 Ağustos 2013 günü sonuçlanan Ergenekon davasından beraat etti.

Avukat Süleyman Esen, Alparslan Arslan ile okul arkadaşıydı. Alparslan Arslan ifadelerinde lideri olarak Süleyman Esen’e işaret ediyordu. Cumhuriyet gazetesine atılan bombalar içi 'Bana o getirdi' dedi. Alparslan Arslan Danıştay cinayeti için silah aldığı Aykut Metin Şükre’yi de Esen aracılığıyla tanıdı. Süleyman Esen aynı zamanda Alparslan Arslan'ın Şeyh Salih Kurter'le tanıştıran ve dini sohbetlere gitmesine önayak olan isim. 

Süleyman Esen tüm suçlamalardan beraat etse de Alparslan Arslan ile her eylem öncesinde yoğun telefon irtibatları dikkat çekiyordu.