Danıştay’dan Ergenekon kumpasındaki beraat kararlarına itiraz

Danıştay, FETÖ’nün kumpası Ergenekon davasında tüm sanıklara ‘örgüt suçu’ kapsamında verilen beraat kararlarına itiraz etti. Yargıtay’a yapılan başvuruda, ‘Sanıklar hakkında açılan davada isnad edilen suçun sabit olmaması nedeniyle sanıkların beraatine karar verilmiştir. Eksik incelemeyle ve araştırma sonucu verilen beraat kararlarının temyizi gerekmiştir’ denildi.

Danıştay’dan Ergenekon kumpasındaki beraat kararlarına itiraz

FETÖ’nün Ergenekon kumpası davası 1 Temmuz 2019’da karara bağlanmıştı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 235 sanığın “silahlı örgüt kurmak yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık” gibi suçlardan beraatine karar vermişti. Mahkeme, gerekçeli kararında ‘Ergenekon diye bir örgüt yok’ demiş, ancak beraat kararlarını ‘delil yetersizliğinden’ verdiğini açıklamıştı.

Tüm sanıklar yönünden verilen beraat kararına Danıştay itiraz etti.

Danıştay adına Avukat Refika Gamze Altunsu tarafından Yargıtay’a yapılan başvuruda, davada 235 sanığın tamamına ‘örgüt suçundan’ verilen beraat kararlarına itiraz edildi. Başvuru dilekçesinde, “İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin 2017/16 esas ve 2919/293 sayılı kararının bozulmasına ve katılan sıfatı olarak dosyada yer almamıza karar verilmesini arz ve talep ederim” ifadeleri yer aldı.

EKSİK İNCELEME İDDİASI

Dilekçede, şöyle denildi:

“CMK’nın 237. Maddesine göre hüküm verilinceye kadar davaya katılabilecekken-suçtan zarar gören idareye bu olanak sağlanmadan hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. Kanun yolunu aşamasında katılmamıza karar verilebilecektir. Kararda Katılan olarak belirtilmemiz gerektiğinden gerekenin yapılmasını talep etmekteyiz” denildi.

Sanıklar hakkında açılan davada isnad edilen suçun sabit olmaması nedeniyle sanıkların beraatine karar verilmiştir. Eksik incelemeyle ve araştırma sonucu verilen beraat kararlarının temyizi gerekmiştir.”

Danıştay’ın başvuru dilekçesinde ayrıca kararının, yasalara ve zaman aşımı kurallarına aykırı olarak verildiği iddia edildi.

Ergenekon’da bir garip karar: Örgüt yok ama bir şeyler de oldu!