'Darbe' söylemine İYİ Partili Türkkan'dan tepki: İktidarın gölge oyunları

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "Artık 'dış güçlerin oyunu, Türkiye'yi diz çöktürme planı, bağımsızlığımıza vurdukları darbe' savunması inandırıcılığını yitirdi. Tüm bu kopartılan gürültü, pandemi ve ekonomik krizle sarsılan iktidara can suyu gibi geldi. Türkiye'yi 1 hafta daha oyalayacak sarayın gölge oyunları bunlar" dedi.

'Darbe' söylemine İYİ Partili Türkkan'dan tepki: İktidarın gölge oyunları

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

104 emekli Amiralin imzasıyla yaınlanan açıklamanunb bu açıdan değerlendirilmesi gerektiğini belirten Türkkan, "Artık 'dış güçlerin oyunu, Türkiye'yi diz çöktürme planı, bağımsızlığımıza vurdukları darbe' savunması inandırıcılığını yitirdi. Tüm bu kopartılan gürültü, pandemi ve ekonomik krizle sarsılan iktidara can suyu gibi geldi. Türkiye'yi 1 hafta daha oyalayacak sarayın gölge oyunları bunlar. Gölgede kalanları aydınlatırsak kralın çıplak olduğunu görmek hiç zor değil. TÜİK rakamları bile 'artık kral çıplak' diyor" dedi.

'ABD'NİN EN ÖNEMLİ HEDEFLERİNDEN BİRİ KARADENİZ'E YERLEŞMEK'

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin tartışmalara değinen Türkkan, bu konuyu tartışmaya açanların da gizli bir gündeminin olduğunu ileri sürdü.

ABD'nin en önemli hedeflerinden birinin, Karadeniz'e yerleşerek Rusya'nın hareket kabiliyetini sınırlamak olduğunu dile getiren Türkkan, bunun önündeki en büyük engeli ise 1936 tarihli Montrö Sözleşmesi'nin oluşturduğunu belirtti.

Türkkan, Avrupalı liderlerin, Türkiye'ye Avrupa'ya mülteci geçişini durdurmak için 6 milyar dolar karşılığında 5 yıllık "bakıcılık anlaşması" teklif ettiğini savunarak, "AB şunu iyi bilsin ki; iktidar kollarını açmış olsa da Türk milleti Suriyelilerin bakıcısı değildir. Burası Avrupa'nın arka bahçesindeki kiralık bir bekleme salonu hiç değildir. İlk seçimde saray yönetimiyle birlikte Suriyeliler de kendi ülkelerine gidecekler. Şimdiden hazırlık yapmalarını tavsiye ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜYEN EKONOMİ DEĞİL...

TÜİK verilerinin erken seçimi işaret ettiğini öne süren Türkkan, "2 trilyon dolar ihracatı olan ABD ekonomisi yüzde 1,8; 1,3 trilyon dolar ihracatı olan Almanya ekonomisi yüzde 2,1 büyürken TÜİK rakamlarına göre Türkiye 2020'de yüzde 5,9 büyümüş. Aslında büyüyen ekonomi değil, Türkiye'de 2020'de büyüyen tek şey iktidarın yalanları. Sırf yalanları ortaya çıkmasın diye haftada en az 3 kez gündem değiştirmenin, kendilerine yeni mağduriyetler yaratmanın peşindeler." diye konuştu.

Elindeki fotoğrafları gösteren Türkkan, market raflarında peynir ve sucuk paketlerine alarm takıldığını, ileriki günlerde bu fotoğrafların daha da artacağını öne sürdü.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, Türkiye'nin artık yönetilemediğini ileri sürerek, şöyle devam etti:

"Türkiye vitesi boşalmış bir kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor. Tüm bunlara 'dur' demenin, Türk milletini sefaletin ve felaketin eşiğinden döndürmenin tek bir yolu var; o da erken seçim. Başka seçenek yok, tek çare erken seçim. Mesele sadece ekonomiyle sınırlı değil, sağlıktan eğitime, yargıya kadar her yer tel tel dökülüyor. İktidarın artık seçimden kaçmak için bahanesi yok. 2023'e kadar iktidarını yürütmeye mecali kalmadığı ortada. Türkiye bu iktidarı artık taşıyamıyor." AA