14 Amiral serbest

104 emekli amiralin Montrö duyurusuna ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 Amiral ile Emniyet'e giderek ifade veren 4 Amiral, ‘yurtdışına ve bulundukları il dışına çıkış yasağı’ konularak serbest bırakıldı.

14 Amiral serbest
14 Amiral serbest

VERYANSIN TV

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal 5 Nisan'da gözaltına alındı. Yaş durumları nedeniyle emekli amirallerden Atilla Kıyat, Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu ve Mustafa Özbey ise ifadeye çağrıldı.

Davet edilen emekli amiraller bugün Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne gelerek ifade verdi. Sağlık kontrolünün ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adliyesine getirilen Amiraller, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz ile Cumhuriyet Savcısı Oktay Akkaya'ya ifade verdi.

Emekli amirallerden Ergun Mengi, ifade işleminin ardından tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

SAVCILIK EV HAPSİ İSTEDİ

Savcılık serbest bırakılmasını istediği emekli amiraller Alaettin Sevim, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Mustafa Özbey, Cem Gürdeniz, Turgay Erdağ ve Türker Ertürk hakkında hakimlikten yurt dışına çıkış yasağı ve konutu terk etmeme; Ali Sadi Ünsal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal ve Nadir Hakan Eraydın hakkında ise yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı talep etti.

14 AMİRAL SERBEST 

8. Sulh Ceza Hakimliği, 13 emekli amiralin sorgularını yapmadan ev hapsi talebini reddederek, 'yurt dışı yasağı ve il dışına çıkmama' şartıyla serbest bırakılmalarına karar verdi. Sorgusu yapılan emekli Amiral Ergun Mengi hakkındaki tutuklama talebi de reddedildi. Mengi de diğer amiraller gibi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Emekli amirallerin avukatlarından Şule Nazlıoğlu Erol ve Türker Tok, mahkemenin kararını Veryansın Tv'ye değerlendirdi.

AMİRALLERİN DUYURUSU

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve takke-cübbeli amiral fotoğraflarına ilişkin kamuoyuna ortak açıklama yapmıştı. Bildiride "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir" ifadeleri kullanılmıştı. 

"TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir" denilen açıklamada, "Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir" diye kaydedilmişti.