Davutoğlu da ‘KHK’ kervanına katıldı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da kanun hükmünde kararnamelerle (KHK)görevine son verilen sağlık çalışanlarının göreve getirilmesini istedi.

Davutoğlu da ‘KHK’ kervanına katıldı

Koronavirüs salgınını fırsata çevirmeye çalışılan çevreler tarafından ortaya atılan ve ardından, KHK’lı doktor Mustafa Ulaşlı’nın “virüs aşısı için umut” diye sunulmasının ardından benzer açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu furyaya Ahmet Davutoğlu da katıldı.

Partisinin koronavirüsle mücadele alınması gereken önlemlerle ilgili görüşlerini aktaran Davutoğlu, Adalet Bakanlığı ve HSK tarafından alınan koronavirüs ile mücadele tedbirlerinin kapsamının genişletilmesi gerektiği söyledi.

CEZALARIN TEHİRİNİ İSTEDİ

Davutoğlu’nun öneriler arasında tartışma yaratacak talepler de yer aldı. “Gerek cezaevlerindeki koşullar, gerekse tutuklu ve hükümlülerle ilgili daha radikal kararlar alınmasına ilişkin kamuoyundaki beklentilerin giderilmesi zorunluluk halini almıştır” diyen Davutoğlu, cezaların tehirini istedi.
Davutoğlu, “Yargı paketine dahil edilen gerek hasta ve yaşlılar, gerekse “hamile, lohusa, çocuklu kadınların” cezalarının bir buçuk yıl tehiri ve adli kontrol şartıyla tahliyeleri olumludur. Lakin sadece adli vakalarla sınırlı kalmayıp tüm tutuklu ve hükümlüleri de kapsar şekilde genişletilmelidir” dedi.

TUTUKLU YARGILAMA ISRARINDAN VAZGEÇİLMESİNİ TALEP ETTİ

“Mahkumiyet cezalarının infazının ertelenmesi, infaza ara verilmesi veya infazın evde yaptırılması seçenekleri değerlendirilmelidir” talebini ileten Davutoğlu, “Tutuklu yargılama konusundaki ısrardan vazgeçilmeli, AHİM ve AYM’nin kararları doğrultusunda ve zorunluluk bulunmayan tutuklama kararları kaldırılarak, yerine diğer adli kontrol tedbirleri uygulanmalıdır. Cezaevlerindeki insani yaşam şartlarının önünde engel teşkil eden bu yaklaşımdan derhal vazgeçilmelidir” sözlerini kullandı.

‘HER HÜKÜMLÜYE UYGULANMALI’ DEDİ

Davutoğlu uygulamanın hükümlü ayırt etmeksizin yapılması gerektiğini de ileri sürdü. Davutoğlu, “Vatandaşlar arasında ayrım ve ötekileştirme yapılarak yasa çıkarılması kabul edilemez. Alınacak tedbirlerin tamamı herkese uygulanmalıdır. Hangi suçtan olursa olsun tüm hükümlü ve tutukluların can güvenliği ve sağlık hakları devlet tarafından garanti altında olduğu bu nedenle ayrımcılık içeren uygulamaların karşısında olduğumuzu belirtiyoruz” diye konuştu.