Davutoğlu için ihraç kararı verilen toplantıda neler konuşuldu?

featured

‘İhraç edip kahraman yapmayalım. İstifalarını bekleyelim’ havası hâkimdi… Ama ‘Partide kaldıkları sürece zarar vermeye devam edecekler, bir an önce parti ile bağları koparılsın’ düşüncesinde olanlar baskın çıktı.’

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, ihraç kararlarının çıktığı AK Parti MYK toplantısında konuşulanları yazdı.

İşte Selvi’nin yazısının satırbaşları:

“MYK toplantısından önce bazı üyelerde “İhraç edip kahraman yapmayalım. İstifalarını bekleyelim” havası hâkimdi. “İhraç edersek mağdur durumuna düşürür, kahramanlaştırır mıyız? ‘Madem AK Parti’den memnun değilsin, o zaman bu çatı altında durma, git partini kur’ diye bir tercihe zorlamak daha doğru olur” diye bir eğilim vardı. Ama “Partide kaldıkları sürece zarar vermeye devam edecekler, bir an önce parti ile bağları koparılsın” düşüncesinde olanlar baskın çıktı. MYK’da yaptığı konuşma dikkate alındığında Erdoğan’ın da bu işin daha fazla uzatılmaması kanaatinde olduğu anlaşılıyor.

KARAR OYBİRLİĞİYLE ALINDI

MYK toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan sırayla herkese söz veriyor. Görüşlerini açıklamalarını istiyor. Söz alan MYK üyeleri, Davutoğlu ve arkadaşlarının açıklamalarını kabul edilemez buluyor. Yanlış yaptıkları konusunda görüş birliği oluşuyor. Aralarında “Kendileri istifa etsin” diyenler oluyor. “İhraç edip kahramanlaştırmayalım, kalsınlar” görüşünü savunanlar çıkıyor. Ama bu görüşte olanlar azınlıkta kalıyor. Ezici çoğunluk, “Partide oldukları sürece partideki disipline uymak zorundalar. Bu iş daha fazla uzamasın, partiye daha fazla zarar vermesinler” görüşünü savunuyor. Değerlendirmeler bittikten sonra Erdoğan, ihraç talebiyle disipline sevklerini oya sunuyor. Karar oybirliğiyle alınıyor. Erdoğan bunun üzerine “O zaman disiplin işlemi yapılsın” talimatını veriyor.”

 

Davutoğlu için ihraç kararı verilen toplantıda neler konuşuldu?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!