Davutoğlu: Kemal bey bizimle aynı noktaya geldi

Kemal Kılıçdaroğlu, "Davutoğlu ve Babacan ile benzerliğimiz yüzde 99" demişti. Ahmet Davutoğlu da “Türbanlı hakim” tartışmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun net bir tutum sergilediğini söyledi. “İktidardakilerin Sayın Kılıçdaroğlu’nu takdir etmeleri gerekirdi. Bugün özgürlükler noktasında bizimle aynı noktaya geldi” dedi.

Davutoğlu: Kemal bey bizimle aynı noktaya geldi

Gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasına tepki gösterdi.

Burada bir kalite düşmanlığı da var. Bir vasat olacak o vasatın üstündeki her şeyi tasfiye etme çabası var. Şehir Üniversitesi’ni bu anlayışla kapattılar. İşte bu 12 Eylül kafasıdır, 28 Şubat zihniyetinin devamıdır" dedi.

Davutoğlu, Türkiye’de özgürlüklerin geriye gittiğini ve Kürt vatandaşlarımıza yönelik uygulamalarda 90’lı yıllara döndüğünü öne sürdü.

'ERDOĞAN 28 ŞUBAT AKTÖRLERİNE TESLİM OLDU'

Davutoğlu şöyle konuştu:

"Oturdukları koltuğu kaybetmekten korkarlar. Reform demek her zaman şeffaf olmak demek. Yapamazlar çünkü, tam da 28 Şubatı yaşatan aktörlerle yan yana duruyorlar. Sayın Merve Kavakçı başörtüsüyle Meclis’e geldiğinde, kendi milletvekillerinin başının açık olması talimatını veren Sayın Bahçeli’dir. 28 Şubat’ın ideoloğu Doğu Perinçek’tir. Sayın Erdoğan 28 Şubat aktörlerine teslim olmuş durumda. Fikri Sağlar da 19, yüzyıl zihniyetinde kalmış. Bütün bir muhalefeti Fikri

Sağlar üzerinden itham etmek tam da başörtüsü istismarıdır. Bunlar suni gündemlerdir."

KILIÇDAROĞLU'NA ÖVGÜ

CHP'li Fikri Sağlar’ın "Türbanlı hakime güvenmem" sözlerini değerlendiren Davutoğlu “Burada iktidardakilerin Sayın Kılıçdaroğlu’nu takdir etmeleri gerekirdi. Kılıçdaroğlu partisinin bir üyesinin özgürlükleri hedef alan anlayışının karşısında durup, net bir tutum takındı. Sayın Kılıçdaroğlu bugün özgürlükler noktasında bizimle aynı noktaya geldi. O nedenle benim onu taktir etmem gayet normal” dedi.

KILIÇDAROĞLU FİKRİ SAĞLAR'A NE DEMİŞTİ?

Kemal Kılıçdaroğlu, Fikri Sağlar'ın açıklamasına bu sözlerle tepki göstermişti:

"Çağın neresindeyiz biz? Kişi başörtüsü takar takmaz. Bu onun tercihidir. Peki benim görevim nedir? Onun tercihine saygı duymaktır.

Hakim, hukukun üstünlüğü ve vicdanı kanaatine göre karar verirse, adaleti yerinde dağıtırsa gerçek anlamda hakimdir. Başımın üstünde yeri vardır.

Başörtüsü takıp takmaması ayrı bir şey. O onun yaşam tarzıdır. Buna benim saygı duymam lazım.

Ben saygı duyarken gerçek anlamda adalet dağıtmasını bekleyeceğim. Adalet dağıttığı sürece hiçbir sorunum yok. Bizim parti meclisimizde de, üstelik hukuk mezunu arkadaşlarımız var. Görev yapıyorlar. Böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyor ve doğru bulmuyorum."

'YÜZDE 99 BENZERİZ' DEMİŞTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Ocak 2020'deAhmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partilerinin ‘Millet İttifakı’ içinde yer alıp almayacağı sorusuna karşılık ‘parlamenter sistem, güçler ayrılığı gibi demokratik temel kurallar noktasında görüş birliği olduğunu‘ söyleyerek, “Millet ittifakı’nın öngördüğü ortak noktalarda benzerliklerimiz çok fazla. Hatta yüzde 99 oranında diyebilirim” demişti.