Davutoğlu FETÖ yalanı üzerinden Erdoğan’ı eleştirdi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu FETÖ’nün çıplak yalanı üzerinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yüklendi. Davutoğlu ”… bu iddialar 90'lı yıllarda olsaydı Sayın Cumhurbaşkanı böyle sessiz kalır mıydı?” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu FETÖ yalanı üzerinden Erdoğan’ı eleştirdi

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun da gündeminde. 

İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu “Şimdi çıplak arama iddiaları var. Allah aşkına bu iddialar 90'lı yıllarda olsaydı Sayın Cumhurbaşkanı böyle sessiz kalır mıydı? 28 Şubat'ta olsaydı böyle sessiz kalır mıydı?” ifadelerini kullandı. 

Açıklamalarında Merkez Bankası'nın faiz artırma kararına değinen Davutoğlu "Güya faizi istismar ederek, dini değerlerimizi istismar ederek faiz yasağı üzerinden bir söylem geliştiren sayın cumhurbaşkanı kendi damadının bıraktığı kötü miras üzerinde yaklaşık 40 gün içinde 675 baz puan faiz artırdı" diye konuştu.

Diğer ülkelerde faizlerin bu düzeyde olmadığını belirten Davutoğlu son dört yıldır sürüdürülen faiz politikalarının bu sonucu doğurduğunu kaydedederek "Bu faturayı milletin önüne koyanlar hesap vermek zorundadırlar" dedi.

2016'da kendi hükümetleri döneminde faizin 50 milyar TL civarında 2021 bütçesinde faiz harcamaları 180 milyar TL olduğunun altını çizen Davutoğlu şunları söyledi:

Peki nerede kaldı halka dönüp ayet hadis okumalar? Nerede kaldı faiz lobisi, dış mihraklar diyerek dikkati dışarıya çekme? Nerede kaldı faiz lobisi, dış mihraklar diyerek dikkati dışarıya çekme?

Bir yıl önce dış mihrak,  faiz lobisi diyerek Türkiye'nin yaşadığı bütün bunalımların sebebi olarak bunu göstermişse Sayın Cumhurbaşkanı dış mihrak ya kendisidir ya da damadı. Cumhurbaşkanının affına mazhar olan Hazine ve Maliye Bakanı rahat köşesinde konfor içinde yaşayacak. Bu faiz yükünün altında fakir halk kesimleri ezilecek. Bu mudur adalet? Bu mudur muhafazakarlık?

BAHÇELİ'YE 'BAŞÖRTÜSÜ' TEPKİSİ

Davutoğlu MHP lideri Bahçeli'yi de eleştirdi.

Davutoğlu "Sayın Bahçeli'den beklenti o Meclis'in kapılarının başörtülülere açılmasıydı. Sayın Bahçeli başörtülü milletvekillerine Meclis'in kapılarını açmadı, başörtülü milletvekillerine başını açtırdı ve meclise öyle soktu. Şimdi sırtını böyle bir geçmişe dayayan iktidar başörtüsü için teminat oluşturabilir mi? O dönemde devrim kanunlarını uygulayacağız diye nice yasakları millete empoze etmek için darbe çığırtkanlığı yapan Perinçek'in olduğu bir koalisyon milletimizin kazanımları kaybetme korkusuna cevap teşkil edebilir mi?" diye konuştu.