Davutoğlu'nun 'açılım' propagandası Nagehan Alçı'ya kaldı

Ahmet Davutoğlu'nun Van gezisine katılan Nagehan Alçı, Davutoğlu'nun verdiği yeniden 'açılım süreci' mesajlarını öve öve bitiremedi. Alçı, Davutoğlu'nun muhalefet içindeki aşırılıkçı, laikçi ve rövanşist potansiyele karşı sık sık ‘garanti benim’ mesajı verdiğini iddia etti.

Davutoğlu'nun 'açılım' propagandası Nagehan Alçı'ya kaldı

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'nun Van gezisine katılan Nagehan Alçı, izlenimlerini HaberTürk'teki köşesinde yazdı.

Geçen yıllarda da Van'a gittiğini belirten Alçı, o dönemlerde hayatta olan “açılım süreci”ne duyduğu özlemi şu ifadelerle anlattı:

“Geçtiğimiz Cuma akşamüzeri 6’da Van’a doğru alçalırken bu güzel şehre yaptığım önceki ziyaretleri düşündüm. Bir dönem ne sık yolumuz düşüyordu buralara…

Demokratik açılım, çözüm süreci derken aklımda hep geçmişin getirdiği hüzne inat kaderini yenmeye çalışan umutlu insanlar kalmış…”

Kürt kamuoyunda en öncelikli taleplerden birinin “anadilde eğitim” oladuğunu öne süren Alçı, ancak bu talebin “güvenlikçi-milliyetçi atmosfer” nedeniyle Batı'ya ulaşmadığını iddia etti. Davutoğlu'nun “anadilde eğitim” sözü vermesini de olumlu karşılıyor.

Davutoğlu'nu “samimi ve dürüst” diye tanımlayan Alçı, “Davutoğlu muhalefetin içindeki aşırılıkçı, laikçi ve rövanşist potansiyele karşı sık sık ‘garanti benim’ mesajı veriyor” ifadelerini kullandı.

'ANADİLDE EĞİTİM SÖZÜ DEMOKRASİ ÇITASINI YÜKSELTİYOR'

Alçı'nın yazısının satır başları şöyle:

“Ahmet Davutoğlu kendi çizgisini özgürlükçü-demokrat olarak tanımlıyor. Sık sık Başbakan olduğu döneme işaret ediyor, ana dilde eğitim hakkından ve eşit vatandaşlıktan bahsediyor.

Cuma akşamı o salonda ana dilde eğitim meselesinin Kürt kamuoyundaki en öncelikle taleplerden biri olduğu açıktı.

Mevcut güvenlikçi-milliyetçi atmosfer belki bu havayı Batı’ya ulaştırmıyor ama hem o salonda hem de ertesi gün sokakta edindiğim izlenim insanların en temel haklardan biri olan ana dilde eğitim ile ilgili bir beklenti içinde oldukları.

Gelecek Partisi programının eğitim bahsine ana dilde eğitimi bir vaat olarak koymuş. Bunun haklar ve özgürlükler çıtasını yükseltmek için çok olumlu olduğunu düşünüyorum...

'HERKESİ KUCAKLAYAN, ÇOĞULCU DİL'

İktidara yönelik dili çok sert öte yandan konuşmalarının genel çerçevesi Türkiye’de herkesi kucaklayan, din, dil, ırk ayırt etmeyen, çoğulcu bir dil. Gevaş’ta, Gürpınar’da Kürtçe selamlaması, Serok Ahmet’i vurgulaması çok güzeldi.

Davutoğlu dürüst ve samimi bir siyasetçi olduğu hissini karşı tarafa geçiriyor. Kimse onun dürüstlüğünden şüphe etmiyor. Bence alçakgönüllüğü ve ulaşılabilir olduğu imajı da güçlü yönleri...

Davutoğlu muhalefetin içindeki aşırılıkçı, laikçi ve rövanşist potansiyele karşı sık sık ‘garanti benim’ mesajı veriyor.

Benzer şeyleri Ali Babacan ve DEVA Partisi de söylüyor. Bu partilerin arasındaki fark bence hala tam net değil. Neden iki ayrı parti oldukları sorusuna kamuoyunu ikna edici bir cevap vermiş değiller.”