Davutoğlu'nun adamı Hakan Albayrak'tan CHP'li Sarıbal'a 'Dersim' desteği

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, genç cumhuriyet yönetimini "Dersim'de katliam yapmakla" suçlamıştı. Karar yazarından destek geldi: Tunceli Dersim olsun, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın adı değişsin!

Davutoğlu'nun adamı Hakan Albayrak'tan CHP'li Sarıbal'a 'Dersim' desteği

Kendi tarihini "katliamcılık"la suçlayan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal sosyal medya hesabından “Unutmadık, asla unutmayacağız! Dersim katliamında yitirdiğimiz canları saygıyla anıyorum" diye yazınca büyük tepki çekti.

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel "Biz Dersimli bir ailenin çocuğunu genel başkan yaparak Dersim ile helalleştik" diyerek Sarıbal'a destek verdi.

Bir destek de Ahmet Davutoğlu'nun gazetesi Karar'ın yazarı Cumhuriyet Devrimi karşıtı fikirleriyle bilinen Hakan Albayrak'tan geldi.

Tunceli'nin adının "Dersim" olarak değiştirilmesini öneren Albayrak, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın adının değiştirilmesi çağrısı yaptı.

Albayrak'ın yazısının satır başları şöyle:

"(...) Unutmadık, unutmuyoruz ama ne fayda?

Devlet o korkunç mirasın sembollerine hâlâ sahip çıkıyor ve bu durumu değiştirmeye yönelik bir hareket yok; ne devlette ne sivil toplumda.  

Tek istisna: Belediye binasına “Tunceli Belediyesi” yerine “Dersim Belediyesi” tabelasını asmak için çırpınan “Tunceli” Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve arkadaşları. 

***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2011’de -başbakanken- “Dersim yakın tarihimizdeki en acı, en trajik olaylardan biridir. Dersim aydınlatılmayı, cesaretle sorgulanmayı bekleyen bir faciadır. (...) Devlet adına özür dilemek gerekiyorsa ve böyle bir literatür varsa ben özür dilerim ve diliyorum” demişti… 

Ana muhalefetin önde gelen temsilcilerinden Sezgin Tanrılulu 2014’te “CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak Dersim’de acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum” demişti… 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Dersim İsyanının bastırılması gerekçesiyle masunların öldürüldüğünü kabul ediyor… 

E hadi öyleyse! 

Yıllardır neyi bekliyorlar? 

Hâlâ neyi bekliyorlar? 

“Tunceli Vilayetinin İdaresi Hakkında Kanun” (25 Aralık 1935) ve Dersim’in adının Tunceli olarak değiştirilmesi (4 Ocak 1936), Kemalist idarenin 1920’erde başlattığı Dersim’i ıslah (!) sürecinin kilometre taşları olduğuna göre, iktidar ve ana muhalefet el ele vererek Dersim’in resmi adını yine Dersim yapsa ya! 

Ve madem Dersim’de yaşananlar faciadır, madem kadın ve çocukların bile taammüden öldürüldüğü o korkunç katliamı tasvip etmek mümkün değil, öyleyse İstanbul Kurtköy’deki havaalanının adı niçin hâlâ Sabiha Gökçen Havaalanı?  

“Dünyanın ilk kadın savaş pilotu” diye yüceltilen Sabiha Gökçen’in katıldığı tek ‘savaş’, Dersim Katliamı değil miydi?