Davutoğlu’nun kaleminden Erdoğan’a çağrı: HDP’yi kabul et!

Ahmet Davutoğlu kontrolündeki Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, HDP’yi muhatap kabul etmemenin bir çıkar yol olmadığını iddia ederek, ‘Cumhurbaşkanı’nın HDP ile görüşmesi devlete ne kaybettirir?’ ifadelerini kullandı.  

Davutoğlu’nun kaleminden Erdoğan’a çağrı: HDP’yi kabul et!

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, PKK’nın yasal partisi HDP’nin yeniden muhatap kabul edilmesi gerektiğini öne sürdü. Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Taşgetiren’in “Anneler, HDP, dağ, devlet” başlıklı yazısının satırbaşları şöyle:

“(…) Şu anda HDP, adeta devlet tarafından dışlanmış durumda.

Buna rağmen, ilginç, mesela Beştepe’nin muhatap kabul etmediği HDP’nin iki üyesi her ay bir hafta süreyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni yönetiyor. Ne yapacaksınız? Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un HDP’yi muhatap almama lüksü var mı?

Bir de işin, siyaseten kullanılma zemini oluştuğunda ortaya çıkan “pragmatizm” boyutu var. Terörist başına “elçi” gönderiliyor, mektubu Kürt seçmene sunuluyor, bir başka kırmızı bültenli terörist devletin tv’sine çıkarılıyor. İnsanın aklına “Acaba Kandil’den birisi ‘HDP’ye oy vermeyin’ çağrısı yapsa o da devlet televizyonundan yayınlanır mıydı?” sorusu gelmiyor değil.

Diyarbakır’daki annelerin isyanı sonuna kadar haklı. HDP dağa çıkışta sorumlu olmasaydı bile, annelerin eylemi devlet kurgusu olsaydı bile, bu sese ilgi göstermeli, anneleri dinlemeli, annelerle birlikte Dağ’ı sorgulamalı idi. HDP’ye “Terörle arana mesafe koy” noktasında her şey söylenmeli. Bunda şüphe yok.

Ama devletin de HDP’yi muhatap kabul etmemenin bir çıkar yol olmadığını, aksine bunun HDP’ye ilgiyi yok etmek yerine beslediğini, Kürt vatandaşlarda “dışlanma” duygusu oluşturduğunu, bunun da hiç istenmese bile Dağ’ın ekmeğine yağ sürdüğünü görmesi gerekir.

Şunu diyorum: Cumhurbaşkanı’nın HDP ile görüşmesi devlete ne kaybettirir? Meseleye parti gözüyle değil ülke gözüyle baktığımızda…”