Davutoğlu’nun partisinden ‘gölge bakan’ hamlesi

Ahmet Davutoğlu’nun liderliğindeki Gelecek Partisi’nde yarın yapılacak toplantıda partinin ‘A Takımı’ ve ‘gölge bakanları’ seçilecek.

Davutoğlu’nun partisinden ‘gölge bakan’ hamlesi

Geçtiğimiz günlerde resmen ilan edilen Gelecek Partisi’nde vitrin şekilleniyor. Yarın yapılacak toplantıda partinin A takımı belirlenecek. Toplantıda Parti Başkanlık Kurulu ve Politika İzleme Kurulu üyeleri oluşacak. 16 bakanlığı izleyecek politika izleme birimleri adeta bir “gölge” bakan gibi çalışacak,

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemir’in haberine göre; Parti Başkanlık Kurulu üyeleri birim başkanlıklarından oluşan genel başkan yardımcılıklarından teşekkül ediyor.

Parti Başkanlık Kurulu üyeleri; Siyasi İşler Başkanlığı, Teşkilat Başkanlığı, Seçim ve Hukuk İşleri Başkanlığı, Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanlığı, Politika İzleme Kurulu Koordinatörlüğü, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, Sosyal Politikalar Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, İnsan Hakları Başkanlığı, Parti İçi Eğitim Başkanlığı, Dış İlişkiler Başkanlığı, Araştırma, Geliştirme ve Bilişim Başkanlığı, Kültür ve Sanat Politikaları Başkanlığı, Kadın Politikaları Başkanlığı, Gençlik Politikaları Başkanlığı, İdari ve Mali İşler Başkanlığı ve Genel Sekreter’den oluşuyor.

‘GÖLGE’ BAKANLAR SEÇİLECEK

Politika İzleme Kurulu (PİK) sadece Genel Merkez bünyesinde ve doğrudan Genel Başkan’a bağlı olarak oluşturulan bir kurul olarak çalışacak. Genel Başkan PİK üyeleri arasından bir koordinatör seçecek.

16 bakanlığı izleyecek politika izleme birimleri adeta bir “gölge” bakan gibi çalışacak, haftalık raporlar hazırlayacak. Bakanlıkların icraatları yakın mercek altına alınacak.

Politika İzleme birimleri şöyle:

 1. Adalet Politikaları Başkanlığı
 2. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Politikaları Başkanlığı
 3. Çevre ve Şehircilik Politikaları Başkanlığı
 4. Dış Politika Başkanlığı
 5. Enerji ve Tabii Kaynaklar Politikaları Başkanlığı
 6. Gençlik ve Spor Politikaları Başkanlığı
 7. Hazine ve Maliye Politikaları Başkanlığı
 8. İçişleri Politikaları Başkanlığı
 9. Kültür ve Turizm Politikaları Başkanlığı
 10. Eğitim Politikaları Başkanlığı
 11. Savunma Politikaları Başkanlığı
 12. Sağlık Politikaları Başkanlığı
 13. Sanayi ve Teknoloji Politikaları Başkanlığı
 14. Tarım ve Orman Politikaları Başkanlığı
 15. Ticaret Politikaları Başkanlığı
 16. Ulaştırma ve Altyapı Politikaları Başkanlığı.