Defne Joy Foster mezarı başında anıldı

Oyuncu Defne Joy Foster ölümünün 10'uncu yılında Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

Defne Joy Foster mezarı başında anıldı

2011 yılında hayatını kaybeden Defne Joy Foster'in anma törenine yapımcı Özgür Aras, avukatı Ayşegül Mermer, yakınları ve sevenleri katıldı. Pandemi nedeniyle anmaya katılamayan ve Aydın'da yaşayan annesi Hatice Foster ise, video konferans ile anmaya katılarak Foster'ın sevenleri ile konuştu. Hatice Foster, “Allah hepinizden razı olsun. Allah dualarınızı kabul etsin. Hepinizi çok seviyorum" dedi.

'HALA DEFNE'NİN GİTTİĞİNE İNANAMIYORUM'

Mezarı başında düzenlenen anmaya her yıl katılan yakın arkadaşlarından yapımcı Özgür Aras, “Dün gibi sanki. Hiç aradan o kadar uzun yıllar geçmiş gibi gelmiyor. Hala Defne'nin gittiğine inanmıyorum. Sanki çıkacak bir yerlerden şakaydı diyecek gibi. Yakın arkadaşları her yıl buradayız. Bu sene annesi pandemiden yaş sınırından dolayı gelemedi. O Kuşadası'nda bir şeyler yapıyor. Biz onun yerine buradayız" diye konuştu.

'ONU SON GÖRENLERDEN BİRİYİM'

Avukat Ayşegül Mermer ise, “Çok acı. Zaman çok çabuk geçiyor. Bize öyle ama bunu bir de annesine sormak lazım tabi. Onun acısı çok taze. Onu son görenlerden biriyim. Avukatıyım ama arkadaşımdı, dostumdu. Ölüm ve doğum Allah'ın emri. Bunu kabulleneceğiz. Ruhu şad olsun mekanı cennet olsun. Oğlunun çok iyi olduğunu biliyorum. Yasin zaten evlendi. Anne oğul ilişkisinin çok iyi olduğunu duyuyoruz. Anneanneden duyuyoruz" şeklinde konuştu.

DEFNE JOY FOSTER'İN ÖLÜMÜNDE YARGI SÜRECİ

Defne Joy Foster, 2 Şubat 2011’de Ahmet Altan’ın oğlu gazeteci Kerem Altan’ın Caddebostan'daki evinde hayatını kaybetmişti. Adli Tıp raporuna göre Foster’in kesin ölüm nedeni; “Astım, alkol ve ilaçlar reaksiyon oluşturarak müşterek nedenle ölüme neden olmuş" olarak açıklanmıştı.

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Kerem Altan hakkında, herhangi bir kusuru olmadığı iddiasıyla "takipsizlik" kararı vermişti.

Foster ailesinin itirazı, Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesince de reddedilince kanun yararına bozma yoluna başvurulmuş, dosyayı inceleyen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, soruşturmada hukuka aykırı olarak takipsizlik kararı verildiğine hükmetmişti.

YARGITAY KARARI BOZMUŞTU

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Kerem Altan hakkında delillerin toplanması ve incelenmesine karar vererek, takipsizlik kararını bozmuştu. Dairenin kararında, soruşturmanın eksik yapıldığı, ihmal sonucu Foster'ın öldüğü belirtilmişti.

Yargıtayın bozma kararı sonrası dava açılmıştı.

KEREM ALTAN’A 2 AY 15 GÜN HAPİS CEZASI

Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Yargıtay 12. Ceza Dairesinin kararı doğrultusunda, Altan hakkında "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Tutuksuz yargılanan Kerem Altan, "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmış, hükmü ertelenmişti.

DAVA AYM’YE TAŞINMIŞTI

Bu karara yapılan itirazın reddedilmesi üzerine Hatice Foster, kızının şüpheli ölümü hakkında ceza soruşturmasının etkili yürütülmemesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi ise, başvuruyu kabul edilemez bulmuştu.

Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, soruşturma makamlarının soruşturma olayından haberdar olur olmaz resen harekete geçmesi, soruşturma sürecinin kamu denetimine ve gerektiği ölçüde ölenin yakınlarına açık olması ve soruşturmanın makul bir özen ve süratle yürütülmesi konularında başvurucunun herhangi bir şikayetinin bulunmadığı belirtmişti.

Gerekçede, bu konularda Anayasa Mahkemesince resen tespit edilen bir eksiklik de olmadığı ifade edilmişti.