Dejavu gibi olay... Bakan Pakdemirli iki yıl önceki sözlerini tekrar ediyor

Son günlerde gündemi sarsan yangınlar akla iki yıl önceki İzmir yangınını getirdi. O günlerde de yangına müdahalede yetersiz kalınması üzerine THK uçakları tartışma konusu olmuştu. Bakan Pakdemirli, iki yıl önce de THK uçaklarının çağın gerisinde kaldığını söylemişti. Geçen sürede THK uçaklarının önemi unutuldu, yangınlara karşı planlama yapılmadı. Ve bugün ormanlarımız yanarken Bakan Pakdemirli iki yıl önceki sözlerini tekrarlamak zorunda kaldı.

Dejavu gibi olay... Bakan Pakdemirli iki yıl önceki sözlerini tekrar ediyor
Dejavu gibi olay... Bakan Pakdemirli iki yıl önceki sözlerini tekrar ediyor

VERYANSIN TV

İki yıl önce Ağustos ayında İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine yayılan orman yangını 53 saat sonra kontrol altına alınabilmişti.

O günlerde de bugün olduğu gibi yangına müdahale tartışmaları yaşanmış ve THK'dan yardım alınmaması tepki çekmişti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 500 hektarlık alanın etkilendiği yangın sonrası yaptığı açıklamada THK uçaklarının yangına neden müdahale etmediği sorusuna "3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor, 3 tanesi de yağ akıtıyor. Çalıştırabilenler varsa, buyursunlar gelsinler, çalıştırsınlar" demiş, sonra da "Bugün itibarıyla Türkiye’de bize hizmet verecek bir uçak filosu maalesef bulunmuyor" diye belirtmişti.

Pakdemirli daha sonra THK'nın yangın söndürme uçaklarına ilişkin, "Kim uçmak istiyorsa uçsun bunlarla. Benim THK'ye bir lira borcum yok. Biz kamu kurumuyuz, bu iş çocuk oyuncağı değil. Benim teşkilatım bunlarla uçmak istemiyor, nokta. Memuriyeti olanlar diyor ki 'Ben bu uçağa binmem.' 'Bineceksin' dediğin zaman, 'Memuriyetten atın beni yine de binmem.' diyor. Bu uçaklar belge üzerinde ne olursa olsun, emniyetli olarak addedilmiyor. Hele ki bu saatten sonra devletin bir bakanı 'Biz bu uçakları emniyetli bulmuyoruz' demiş, konu bitmiştir" ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Pakdemirli Japonya ve Rusya menşeili yangın söndürme uçakları konusunda araştırmalara başladıklarını ve kısa sürede bu uçakları envantere katacaklarını söylemişti.

AYNI TARTIŞMAYA DEVAM

Gelelim bugüne... İki yıl öncesine kıyasla çok daha büyük orman yangınlarıyla, birçok şehirde mücadele ediyoruz. Geçen sürede görüldü ki yangın uçakları ve afetlere karşı hazırlık konusunda bir adım yol alınmamış. Marmaris'te başlayıp tüm yurtta ciğerlerimizi yakan orman yangınları sonrası Pakdemirli iki yıl önceki açıklamalarını tekrar etti...

Pandemirli iki gün önce şunları söyledi:

"Bizim THK ile sorunumuz yok. Bu uçaklarla ilgili problem var. Bu uçak, uçabilecek kapasitede değil. Uçsa bile performans verebilecek kapasitede değil. Hâlâ antikacı dükkanı gibi 1960'lardan kalma uçakları kullanalım tarzı açıklama yapılıyor."

Erdoğan'da dün yaptığı açıklamada THK'yı işaret ederek "Yangınla mücadelede uçak konusundaki sıkıntıların temeli THK'nin filosunu yenileyememiş olmasıdır." dedi.

Oysa iki yıldır THK uçakları yangın söndürme uçak ihalelerine sokulmuyor. Bakanlık ihalelere katılma şartı olarak THK'nın elindeki uçakların 4 bin 900 litre su kapasiteli olmasını yeterli görmüyor ve şartnameye minimum 5 bin litre şartı konularak THK'nın ihaleye girmesi engelleniyor. 

Üstelik THK'ya kayyum atanması ve kayyumun başında AKP’li eski Bakan Cenap Aşçı olmasına rağmen.

2018'DE YUNANİSTAN'A YARDIM İÇİN THK UÇAKLARI HAZIR BEKLİYORDU

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018'de Yunanistan'da çıkan orman yangınıyla ilgili, "Mevkidaşımla konuştum. İzmir'de yangın söndürme uçakları bekletiliyor. Uçakları geri çekmedik ancak şu an için talep söz konusu değil." demişti.

2016'DA İSRAİL'DE YANGIN SÖNDÜRDÜLER

2016 yılının sonunda İsrail’de Kudüs dahil, 13 noktada çıkan yangına THK ekibi 3 tane CL-215 yangın söndürme uçağıyla müdahale etmişti.

Dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da yangına müdahale eden Türk Hava Kurumu (THK) “Ateş Kuşları” ekibine gösterdikleri büyük başarıdan dolayı teşekkür etmişti.

Dönemin THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan, Kudüs dahil, 13 noktada çıkan yangına müdahale etmek için kuruma ait 3 yangın söndürme uçağının İsrail'e gönderildiğini belirterek, uçakların akşamdan beri yangına müdahale ettiğini bildirmişti.

Yine 2016 yılında 5 ayda 4 bölgede 417 yangına müdahale eden "ateş savaşçıları"nın evlerine dönüşü nedeni ile Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Türkkuşu Tesisleri'nde tören düzenlenmişti.

PAKDEMİRLİ DÖNEMİNDE YANGINLAR 4 KAT ARTTI

OGM’nin istatiklerine göre, Pakdemirli’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte göreve geldiği 2018’de, Türkiye’de 2 bin 167 orman yangını çıktı. 2020’de ise bu rakam yüzde 56 artışla 3 bin 399’e yükseldi. Söz konusu yangınlarda yok olan orman varlığı yaklaşık dörde katlandı. 2018’deki yangınlarda 5 bin 644 hektar alan yok olurken, 2019’da 11 bin 332 hektar, 2020’ye gelindiğinde ise 20 bin 971 hektar orman küle döndü.