‘Delil yok’ diyen Ergenekon kararına tepki: Hepsini tek tek söyledik!

FETÖ’nün kumpasıyla Ergenekon davasından yıllarca hapis yatan Gazi Üsteğmen Avukat Serdar Öztürk, hakkında ‘delil yetersizliğinden' verilen beraat kararını temyiz etti.

‘Delil yok’ diyen Ergenekon kararına tepki: Hepsini tek tek söyledik!
(DHA)\n

Gamze Çınlar / Veryansın Tv

Ergenekon davası kapsamında 2009’da tutuklanarak 4 yıl 9 ay hapis yatan Gazi Üsteğmen Avukat Serdar Öztürk, 1 Temmuz 2019’da karara bağlanan davada beraat etti. Ancak Öztürk’ün, delil yetersizliğinden beraat etmesine itiraz ederek, kararı geçen 5 Temmuz’da temyize götürdüğü öğrenildi.

Avukat Demet Reçber Öztürk’ün  Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi Başkanlığı’na gönderilmek üzere İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu temyiz dilekçesinde, ‘CMK 223/2-e maddesi gereğince verilen beraat kararının’ kabul edilemez olduğu ifade edildi.

DELİLLERİN FETÖ’CÜLER TARAFINDAN YERLEŞTİRİLDİĞİ SABİT

Dilekçede, Serdar Öztürk’ün örgüt üyeliği ile suçlanmasına neden olan gizli belgeler ile mermilerin avukatlık ofisine 3 Haziran 2009 gecesi gizlice giren FETÖ mensubu polisler tarafından yerleştirildiğine dikkat çekildi. Suçlama konusu delillerin FETÖ mensubu polisler ve savcılar tarafından oluşturulduğunun sabit olması nedeniyle, CMK 223/2-b (Yüklenen suçun sanık tarafından işlenmediğinin sabit olması) maddesi gereğince beraat kararı verilmesi gerektiği kaydedildi.

KOZMİK ODA BELGELERİNİN İADESİNE İTİRAZ

Öte yandan, yargılama sırasında Öztürk’e ait olmadığı ispat edilen ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan FETÖ mensupları tarafından çalındığı ortaya çıkan adli emanetteki gizli belgelerle mermilerin iadesine de dilekçede itiraz edildi. Söz konusu gizli belgelerin kozmik odalarda muhafaza edilen evraklar olduğundan özel kurye ile Genelkurmay Başkanlığı’na iadesine ve teslimine karar verilmesi talep edildi.

‘BELGELERİ YERLEŞTİRENLERİ İSİM İSİM AÇIKLADIK’

Ergenekon davasının gerekçeli kararı dün açıklandı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, “Ergenekon adı altında suç işlemek için kurulmuş bir örgütün varlığına hükmedilemeyeceği sonucuna varılmıştır” dedi. Ergenekon davasının FETÖ üyeleri tarafından yürütüldüğünü kabul eden mahkeme, sanıklara ‘delil yetersizliğinden’ beraat kararı verilmesini ise ‘delillerin uydurulduğu ispatlanamadı’ görüşüyle savundu.

Gerekçeli kararı Veryansın Tv’ye değerlendiren Avukat Serdar Öztürk, “Karar hukuki değil, siyasi bir karar” yorumunda bulundu. Öztürk, “Biz belgeleri koyan polisleri isimlerine kadar söyledik. Mahkeme araştırmıyorsa, hâlâ FETÖ’nün ipiyle kuyuya inmeye çalışıyorlar demektir. Bu da kimseye fayda getirmez. Adaletsizlikte ısrar sadece mevcut hükümete ve yargıya duyulan güvensizliği artırır” dedi.

Ergenekon’da bir garip karar: Örgüt yok ama bir şeyler de oldu!