DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kürtçe isimli işletmelere vergi indirimi

DEM Parti'den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ayşe Serra Bucak Küçük ile Doğan Hatun, kentteki tabelaları 'çok dilli' yapacaklarını, Kürtçe olanlara vergi indirmi uygulayacaklarını duyurdu.

featured

Diyarbakır’daki seçimi kazanan DEM Partili Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Ayşe Serra Bucak Küçük ve Doğan Hatun, kentteki Kürtçe tabelalara vergi indirimi uygulayacaklarını açıkladı.

Bucak ve Hatun, belediyelerin tabelalarını çok dilli yapacaklarını duyurdu. İkili, mültecilere de “kendi anadillerinde danışmanlık” hizmeti başlatacaklarını açıkladı.

‘ÇOK DİLLİ TABELA’

T24’ten Namık Durukan’a konuşan Doğan Hatun, şu ifadeleri kullandı:

“Sekiz yıldır bu kentin bütün insanlarının büyük çoğunluğu neredeyse Kürtçe konuşur ancak bir tane Kürtçe etkinlik yapılamadı. Kapalı salonlarda yapıldı ancak festivaller yapılamadı. Bu kentin kimliğinin bu noktada olması elbette ki acı verici bir mesele. Halkın da yoğun talebi var. Festivaller yapılmasını istiyor. Bir özlem ve hasret var. Bunların hepsini yapacağız. Dil-kültür sanat etkinlikleri kapsamında Kürtçenin kurmanci, zazaki lehçelerinin her ikisini de çok dilli belediyecilik kapsamında geliştireceğiz. Çok dilli belediyecilik kapsamında belediyelerin tabelalarını değiştireceğiz. Sur belediyesindeki tabelamız da çok dilli tabeladır. O tabelayı da tekrar asacağız. Bütün tabelalarımızı da kendimizden başlayarak topluma da esnafın da kendi tabelasını değiştirme talebi olursa teşvik edeceğiz. Gerekirse reklam ücreti ve benzeri tabela değiştirme konusunda halkımıza yardımcı olacağız. Önümüzdeki dönemde Kürtçeyi tabelalarda daha fazla göreceğiz.”

KÜRTÇE İSİMLİ İŞLETMELERE VERGİ İNDİRİMİ

Bucak ise şu sözleri söyledi:

“Ayrıca işyerlerinde Kürtçe isimleri tercih edecek olan işletme sahiplerine vergi indirimi uygulayacağız. Bu coğrafyanın zenginliği olan Kürtçenin yaşaması için pozitif bir ayrımcılıktır. Buna ek olarak şunu da söylemek gerekiyor; hakikaten bu kentin çok önemli bir tiyatro hafızası var. Kürtçe tiyatro üretimleri aynı zamanda Kürtçe kent konservatuvarlarını yeniden açacağız. Aram Tigran ve Cegerxwin kültür merkezleri, her ikisi de bu kentte iki yıl boyunca müzik, sinema, tiyatro; farklı sanat alanlarında Kürtçe konservatuvar eğitimleri vermiş yerlerimizdir. Onlar da ya kapatıldı ya devredildi. Onları da yeniden açacağız. Daha fazlasını açacağız. Çünkü burası artık iki milyonluk bir kent. İlçeler daha rahat erişebilecekleri bir yerde kültür merkezi, dil merkezi ve dil kursları istiyorlar.

‘MÜLTECİLERİN KENDİ ANADİLLERİNDE DANIŞMANLIK’

Gençler özellikle dil kursları istiyor. Kürtçenin hem Zazaki hem Kürmanci lehçelerinde dil kursları açmak… Büyükşehir belediyesi bünyesinde Dil Koruma ve Geliştirme Müdürlüğü kuracağız. Bütün bu çalışmalar bu dil koruma ve geliştirme müdürlüğü üzerinden gidecek. Biz böyle bir yerden yürüteceğiz bunu çok dilliliğe evrilteceğiz.  Kürtçe ile sınırlı kalmayan, mültecilerin kendi ana dillerinde de bir danışmanlık, bir hak değişiklik hizmeti alabilecek. Buna çok dillilik hizmeti diyebileceğimiz bir perspektifle. Ancak bu kentin dili olan Kürtçe’yi daha fazla kamusal alanda, toplumsal alanda ve kültür sanat çalışmalarında önceleyerek.”

 

DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden Kürtçe isimli işletmelere vergi indirimi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 Yorum

 1. ülkenin öz evladına ikinci sınıf muamele yapmak işte tamda budur. mültecilere danışmanlıkla demek bölgeye yeni nifak tohumları ekmenin diğer adıdır, hangi kürt bunu kabullenebilir,amerikan maşalığını bırakmayacak birileri varsa onlar bu kuklalardır.

 2. 14 Nisan 2024, 08:57

  ABD,İngiltere ve İsrail ajanları Ülkemizi bölme eylemlerini uyguluyor,iktidar ve muhalefet Vatan’ı savunmakta aciz.

 3. neyin vergisi ve kac para vergi topladin once onu soyle. Elektrik ne durumda bu arada, hala kacak mi kullaniyorsunuz?

 4. 1)Yasalara aykırıdır
  2)Bölücülükdür. Bunun ardından Türkçe tabelayı yasaklamaya kalkarlarsa şaşırmayın.
  3)Ülkenin her bölgesinde elini kolunu sallayarak gezip iş yapıyorsan ülkeye saygılı olacaksın.
  4)Sonra kayyum geldi diye ağlama.

 5. Bunlar gazla ileri gitmiyor mu. Devlet ve Savcilar nerede. Sen kimsin ki vergi indirimi yapacaksın o da ayrimcilik uzerine. AKP ve Erdoğan bunlardan Anayasa değişikliği için umut umuyor ve bunlarda bunu bildikleri için simardilar. Devletin ve Savcilarin bu duruma hemen el atmasi gerekir ki yilanin basini basinda ezmek gerekir. Yoksa bu zincirleme kaza gibi devam eder. AKP Hukumeti gerekirse Dityarbakira hemen kayum atamali. İçişleri Bakani nerede. Bu Belediye Baskanini hemen görevden almali. Birakin o ulkeyi parcallayacak ince hesaplarinizi, bu duruma hemen el atin. Burasi daga basımı

 6. 14 Nisan 2024, 00:26

  Vergi konularnda Yerel yönetimler belirleyici değildirler. Bu uygulamay yapnlar kim olursa olsun. Geçerli olmadğı gibi bunlara yaptırm uygulanmaldr. Ceza kanunlarnda yeri olması gerekir.

 7. Sıkıyorsa yapın.
  Bu Cumhuriyet’ im çocukları var, gelir ve sana tane tane anlatır.

 8. Nerede devletin savcıları.
  Bunlar anayasaya aykırıdır.

 9. Hiç yormadan bu tipleri aileleriyle bir beraber vatandaşlıktan çıkarıp sınır dışı ve Diyar-ı Bekir ismini koyduğumuz Türk şehrinde bölücü faaliyet gösteren alayının sürgün edilmesi acil iş.Belediye?Meslek odalarının temsilcilerinden bir kurul ve başlarına yüksek bürokrat bitti gitti.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!