Demeç verirken sinyali yakalanmış!

'Apo'nun celladı' olarak bilinen kırmızı listedeki terörist İsmail Nazlıkulu'nun yerinin örgüt kanalına demeç verdiği sırada tespit edildiği ortaya çıktı

Demeç verirken sinyali yakalanmış!

Irak’ın kuzeyinde düzenlenen İHA destekli hava harekâtıyla saklandığı evde öldürülen ve en çok aranan teröristler listesinin 10 milyonluk kırmızı kategorisinde yer alan Kasım Engin kod adlı İsmail Nazlıkul’un öldürüldüğü operasyonun ayrıntıları belli oldu.

Örgüt içi infazlarda Abdullah Öcalan’ın kurşuna dizme emri talimatı verdiği ve “Apo’nun Celladı” olarak bilinen terörist Nazlıkul’un öldürülmeden 1 gün önce terör örgütünün yayın organlarına demeç verdiği belirlendi. Teröristin verdiği demeç sonrası sinyal takibiyle 24 saat içinde saklandığı eve düzenlenen operasyonla öldürüldüğü öğrenildi.

İHA TAKİBİ

Sabah Gazetesi’nden Özgür Cebe’nin haberine göre; Kuzey Irak’ın Süleymaniye kenti Sinyan mezrasında saklandığı eve MİT ve TSK’nın ortak operasyonu sonucu öldürülen PKK Merkez Komite üyesi İsmail Nazlıkul’un sinyal takibi sonucu düzenlenen hava harekatıyla öldürüldüğü öğrenildi. Kandil’e yönelik hava harekâtları nedeniyle buradaki barınma alanlarını terk edip Kandil eteklerindeki Bradost bölgesindeki bir evde gizlenen İsmail Nazlıkul terör örgütü PKK’nın yayın organlarına 25 Mayıs günü demeç verdi. MİT Sinyal İstihbaratı Başkanlığı ile Dış Operasyonlar Başkanlığı terörist Nazlıkul’un gizlendiği evi tespit etti.

Örgütün beyin takımını oluşturan çekirdek kadrolardan biri olan Nazlıkul’un güvenlik nedeniyle sıklıkla yer değiştirdiğini de dikkate alan istihbarat birimleri teröristin kaldığı eve sivillerin zarar görebileceğini de göz önünde bulundurup sabaha karşı operasyon yapma kararı aldı. Ancak bu süre zarfında terörist Nazlıkul’un evden ayrılıp başka bir yere gidebileceği ihtimalini de masaya yatıran istihbarat birimleri evin bulunduğu bölgede TSK’nın harekatı yapacağı saate kadar insansız hava araçlarıyla (İHA) keşif ve istihbarat uçuşunu sürdürdü. 26 Mayıs günü operasyon için düğmeye basıldı.