Demirtaş'ın ağzından 'PKK' dediler

Selahattin Demirtaş, yayınlanan son yazısında Bingöl'de 2 işçinin katledilmesini kınadı ancak 'PKK' demeden... Buna rağmen bazı internet siteleri haberi Demirtaş'ın ağzından 'PKK'yı kınadı' diye verdi.

Demirtaş'ın ağzından 'PKK' dediler

“Daha başkan Apo'nun heykelini dikeceğiz heykelini” sözleriyle hatırlanan eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diken internet sitesinden yayınlanan son yazısında “sol blok” çağrısı yaptı.

Demirtaş şu ifadeleri kullandı:

“Kişisel ve partisel çıkarlar gözetilmeden güçlü bir sol blok inşasına gidilebilir. Bu sol blok, tüm demokratik partilerin içine dağılıp seçimleri ve sonrasındaki süreçleri emekçiler lehine etkileme gücüne ulaşabilir. İlle de herkesin bir tek partide buluşup birleşmesi de gerekmiyor. Uygun yöntemlerle, solu iktidar ortaklığına taşıma gayreti içinde olmak gerekir. Meclise, bürokrasiye ve iktidara olabildiğince nitelikli, birikimli sol, emekçi kadroyu taşıyabilmek, temel hedeflerden olmalıdır.”

Öte yandan Demirtaş, yazısında Bingöl'de terör örgütü PKK'nın döşediği mayının patlamasıyla hayatını kaybeden 2 işçiye de değindi. Vahşi saldırıyı sözde kınadı ancak PKK'nın adını dahi geçirmedi.

Demirtaş, “Bu yazıyı yazdığım esnada Bingöl’de iki işçinin bir saldırıda katledildiğini öğrendim. Saldırıyı açıkça kınıyor ve yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yakınların baş sağlığı ve sabır diliyorum. Bu tür cinayetlerin tek bir haklı ve meşru gerekçesi yoktur, olamaz" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi internet sitesi Demirtaş'ın PKK'nın adını geçirmediği ifadelerinden yola çıkarak, “Demirtaş PKK'yı kınadı” dedi.