Demirtaş'tan AKP'ye 'açılım', CHP ve İyi Parti'ye 'Marcao' taktikleri

Terör tutuklusu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefet için 'Çalışıyorlar, çabalıyorlar ama ortaya takım oyunu koyamıyorlar ve en önemlisi gol atamıyorlar' dedi. Erdoğan'ın Diyarbakır mesajlarıyla ilgili de 'AKP çözüm sürecini bu kadar sahipleniyorsa buyursunlar, yeni bir süreç başlatsınlar' ifadelerini kullandı.

Demirtaş'tan AKP'ye 'açılım', CHP ve İyi Parti'ye 'Marcao' taktikleri

Amerikan vakıflarından aldığı fonlarla gündeme gelen Medyascope'ın sorularını yanıtlayan Selahattin Demirtaş, muhalefete şu taktikleri verdi:

“Çalışıyorlar, koşturuyorlar, ter döküyorlar, çabalıyorlar ama ortaya takım oyunu koyamıyorlar ve en önemlisi, gol atamıyorlar. Önce takım olmaları, sonra da bir golcü bulup onu yavaş yavaş öne çıkarmaları, ona bol bol pas vermeleri ve elbette gol atmaları gerekiyor. Bir de muhalefetin kendi arasında, Marcao’nun takım arkadaşı Kerem’e yaptığı türden fauller yapmaması gerekir. Benim taktik önerilerim bunlar :) Umarım dikkate alırlar çünkü maçın bitmesine az kaldı.”

AÇILIM SÜRECİ BAŞLAR MI?

“Yeniden açılım süreci başlar mı?” sorusuna da Demirtaş şöyle yanıt verdi:

“Çözüm sürecini HDP’nin bitirmesi resmen ve fiilen imkansızdır. Çünkü çözüm sürecinin tarafları AKP ile PKK’dir. HDP sadece yardımcı olmuştur, kolaylaştırıcı olmuştur. Süreci başlatan HDP değil ki bitirme gücü ve yetkisi HDP’de olsun. “Dolmabahçe’deki açıklamayı doğru bulmuyorum” veya “Çözüm sürecini buzdolabına kaldırdık” diyen HDP midir? Elbette hayır. Bütün bunlar Erdoğan’ın sözleridir. “HDP çözüm sürecini bozdu” diyenler açıkça yalan söylüyor veya gerçeği çarpıtıyorlar. AKP çözüm sürecini bu kadar önemsiyor ve sahipleniyorsa yetki halen onlarda, güç onlarda. Buyursunlar, yeni bir süreç başlatsınlar. Bir engelleyen mi var?”