Demirtaş’tan CHP’ye tehdit: Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır

Yerel seçimlerden önce, HDP tabanına 'gerekirse bağrınıza taş basın' diyerek muhalefete oy verme çağrısı yapan Demirtaş bu sefer "Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır, o bir kere olur" dedi.

Demirtaş’tan CHP’ye tehdit: Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde terör koridoruna karşı yaptığı operasyon muhalefetteki “ittifaka” da darbe indirdi. HDP’li Demirtaş tıpkı PYD terör örgütü sözcüsü gibi konuştu.

4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan HDP eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa’da yayın yapan Yeni Özgür Politika gazetesine verdiği mülakatta Barış Pınarı Harekatı’na ve CHP’yle HDP ilişkisine değinerek CHP’yi tehdit etti.

Yerel seçimlerden önce, HDP tabanına “gerekirse bağrınıza taş basın” diyerek muhalefete oy verme çağrısı yapan Demirtaş, bu sefer “Ancak hiç kimse bugünleri de unutmayacaktır elbette. Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır, o bir kere olur. Barış isteyen halka özeleştiri sorumluluğu, savaşın arkasında hizalanan muhalefettedir. Onların yerinde olsam Kürt halkını hafife almazdım” dedi.

“Savaş AKP’yi kurtarmamıştır” diyen Demirtaş, Barış Pınarı Harekatıyla ilgili “TSK’nın Suriye’den bizzat Ruslar ve Amerikalılarca çıkarılacağını söyleyebiliriz. Cenevre’de sona yaklaştıkça ‘Suriye’de Türk askerine artık gerek yok’ diyerek, tüm Suriye toprakları yabancı askerlerden arındırılacaktır.” dedi.

CHP’yle ilgili söyledikleri ise şöyle: “Ancak hiç kimse bugünleri de unutmayacaktır elbette. Günü geldiğinde kimse bağrına taş falan basmayacaktır, o bir kere olur. Barış isteyen halka öz eleştiri sorumluluğu, savaşın arkasında hizalanan muhalefettedir. Onların yerinde olsam Kürt halkını hafife almazdım. Bugünden başlayarak kendimi affettirmek için pratikte ikna edici adımlar atardım. Yoksa yarın geç kalınmış olabilir. Kürtler kimsenin marabası, kuyruğu ya da payandası değildir. Bu savaşa koşulsuz destek sunanlar halka öz eleştiri borçludurlar. Kürtlere sadece savaşı ve ölümü reva görenleri, Kürtler de günü geldiğinde tanımazlar. Teröristlerle görüşme yapılmaz, diyen iktidarı da muhalefeti de Kürtler hatırlayacaktır. Barış yerine savaş politikalarını savunanların siyaseti, iktidarın yanında olan herkese kaybettirir.”