Demirtaş'tan HDP-CHP ittifakı için yol haritası!

PKK'nın siyasi kanadı HDP'nin tutuklu eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Bir ittifak modeli önerisi yazdım" diyerek maddeler halinde "ittifakın yol haritasını" duyurdu.

Demirtaş'tan HDP-CHP ittifakı için yol haritası!

Veryansın Tv

Son yerel seçimlerde fiili olarak hayata geçen CHP-HDP ittifakının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl uygulanacağı siyasi kulislerde tartışılmaya devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun son CHP kongresinde "Dostlarımızla iktidar olacağız" ve "Yeni anayasa yapıp Kürt sorununu çözeceğiz" vaadi, seçimlere yönelik ittifak mesajı olarak yorumlanmıştı.

Bir süredir de hem Kılıçdaroğlu hem de Demirtaş ve HDP yönetimi "Demokrasi İttifakı" çağrıları yapıyordu. CHP yönetiminin, milliyetçi tabanlı İYİ Parti'yi de Millet İttifakı içinde tutabilecek bir ittifak modeli üzerinde arayışta olduğu biliniyordu.

Öte yandan HDP yöneticileri, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçiminde, yerel seçimdeki gibi gayrı resmi ittifaklar yerine "açık ittifak" istediklerini dile getirmişti.

Tartışma sürerken PKK'nın siyasi kanadı HDP'nin tutuklu eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, cezevinden aranan ittifak modeli için CHP'nin adını anmadan açıklamalarda bulundu. 

"Bunun için öncelikle siyasi partilerin kendi aralarında görüşerek netleşmeleri gerekiyor" diyen Demirtaş, "Hiçbir parti dışlanmadan bir araya gelinmeli. Bu siyasi partiler daha sonra üzerinde uzlaşacakları temel ilkelerini, amaçlarını ve hedeflerini ortak bir deklarasyonla kamuoyuyla paylaşabilirler" ifadelerini kullandı.

Demirtaş'ın açıklamasının tamamı şöyle: