‘Demokrat’ Almanya vatandaşlarından internet şifrelerini istiyor!

Almanya'da yeni çıkacak bir yasayla e mailden, sosyal medyaya kadar hizmet veren tüm internet şirketleri, kullanıcıların şifrelerini güvenlik güçlerini vermek zorunda kalacak.

‘Demokrat’ Almanya vatandaşlarından internet şifrelerini istiyor!

Federal Adalet Bakanlığı’nın internetteki “nefret suçları”na karşı çıkaracağı yasa hukuk devleti adına tartışmalı bir uygulamayı da içeriyor. Bütün e-mail hizmeti veren sunucular, sosyal medya platformları, talep olması halinde kullanıcıların şifrelerini güvenlik kuvvetlerine bildirmek zorunda.

Bu bilgileri polisin yanında, Anayasayı Koruma Teşkilatı, Federal Haber Alma Teşkilatı (BND) ve Gümrük Polisi de talep edebilecek. Söz konusu bilgilerin mahkeme kararı ile talep edilmesi planlanıyor. Acil durumlarda ise savcı kararı da yetecek.

“TEORİK OLARAK HER KULLANICIYI KAPSAYACAK GENİŞLİKTE”

Karar gazetesinde yer alan habere göre, Adalet Bakanlığı’nın hazırlayacağı yasada bu bilgileri talep etmek için konulan yasal engeller bir hayli düşük. Böyle bir karar çıkarmak için herhangi bir suçun işlenmesinin muhtemel olması, internet ortamında olsa bile yeterli. Tanımlama teorik olarak her kullanıcıyı kapsayacak genişlikte.

Alman İstihbaratının taşındığı yeni merkezi

Öte yandan internet şirketleri güvenlik güçlerinden gelen bu talepleri kullanıcılara bildiremeyecek. İnternet şirketlerinin yeni yasaya karşı ne tür tavır sergileyecekleri de merak konusu.

Google tarafından yapılan açıklamada, Online Cloud hizmetleri ve Google Driver ve Online Backup gibi hizmetlerinde kullanılan şifrelerin güvenlik güçlerine verilmesinin mümkün olmadığı çünkü bu şifrelerin ‘şifreli’ olarak saklandığı belirtildi.