Denetimli serbestlik talebi yine reddedildi: Gazeteci Barış Pehlivan’ın avukatından açıklama…

Gazeteci Barış Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, denetimli serbestlik kararı taleplerinin tekrar reddedildiğini açıkladı. Pehlivan, bugün açık cezaevine dönüyor.

featured

Daha önce 3 yıl 9 ay ceza aldığı ve cezaevinde 6 ay kaldıktan sonra tahliye edildiği davayla ilgili yeniden cezaevine giren Gazeteci Barış Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. İzne çıkan Barış Pehlivan’ın bugün açık cezaevine döndüğünü belirten Ersöz, denetimli serbestlik kararı taleplerinin tekrar reddedildiğini açıkladı.

Silivri İnfaz Hakimliği’nin kararında, “Denetimli serbestliğe ayrılma şartlarının oluşmadığından denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezanın infazı şartlarını taşımadığından, idare ve gözlem kurulunun karar ve gerekçesi usul ve hukuka uygun olduğundan hükümlü ve vekilinin şikayetinin bu aşamada reddine karar verilmiştir” denildi.

‘TAKDİR YETKİSİ ÖZGÜRLÜKTEN YANA KULLANILMALI’

Avukat Ersöz, kararın ardından Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz ettiğini açıkladı. Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere Silivri 2. İnfaz Hakimliğine sunulan dilekçede, “Bu noktada ifade etmek gerekmektedir ki, denetimli serbestlik tedbirinin uygulamasında takdir yetkisi bulunan İnfaz Hakiminin bu yetkiyi gerekçeli ve objektif normlara uygun olarak kullanması zorunludur. Bu noktada takdir yetkisinin her zaman özgürlüklerden yana, kişinin özgürlüğü lehine kullanılması gerektiği de açıktır” ifadelerine yer verildi.

‘HUKUKUN HERKESE EŞİT ŞEKİLDE UYGULANMASINI İSTEDİK’

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Silivri İnfaz Hakimliği beklenen kararı verdi. Ne yazık ki, Denetimli Serbestlik Kararı talebimizi reddetti.” diyen Ersöz, şunları kaydetti:

“Kararda, ne Prof. Dr. Adem Sözüer’in mütalaasına değinildi ne de Geçici 10. Maddenin neden uygulanmayacağına dair bir değerlendirme yapıldı. Kısacası, ‘Barış Pehlivan cezaevinde kalsın denildi.’ dedi. İnfaz Hakimliği Kararına, Silivri Ağır Ceza Mahkemesi’nde itiraz ettik. İtirazımızda, hukukun kişiye göre değil; eğilip, bükülmeden herkese eşit şekilde uygulanmasını istedik. Özetle, Gazeteci Barış Pehlivan için Hukuk Güvenliği talep ettik.”

NE OLMUŞTU?

Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenaze töreni haberinde kimlik bilgilerinin ifşa edilmesine ilişkin yargılandığı davada, 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Barış Pehlivan 6 ay hapis yattıktan sonra denetimli serbestlikle dışarı çıkmıştı. 30 Mart 2023’te yaptığı bir haber nedeniyle hakkında bir dava açılan Pehlivan’ın denetimli serbestlik şartları kaldırılmıştı. Tekrar cezaevine gönderilmesine karar veren ve Kovid tedbirleri kapsamında bir gün cezaevinde kalan Pehlivan ardından denetimli serbestlikle tekrar cezaevinden çıkmıştı.

Haklarında ilgili infaz hakimliğince denetimli serbestlik kararı verilen bazı hükümlüler hakkında, açık ceza infaz kurumuna gönderilme kararı verilmişti. Bunlar arasında gazeteci Barış Pehlivan’da yer almıştı. 15 Ağustos’ta Marmara Cezaevi’ne teslim olan Pehlivan, “Kimseden imtiyaz ya da torpil istemiyorum. 100 binden fazla insanın faydalandırıldığı, tacizcilere ve tecavüzcülere öncelik verilen yasadan hakkım gereği faydalanmak istiyorum. Aksi halde, burada durduğum her saniye kendimi esir olarak hissediyorum. Cezaevinde gazetecilik yapmaya devam ediyorum ve edeceğim de” demişti.

Pehlivan için yapılan denetimli serbestlik başvurusuna savcılık olumsuz yanıt vermişti. Pehlivan, temmuz ayında çıkarılan koronavirüs izinlisi hükümlülerin tekrar cezaevine girmesini engelleyen yasadan da muaf tutulmuştu.

 

Denetimli serbestlik talebi yine reddedildi: Gazeteci Barış Pehlivan’ın avukatından açıklama…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!