Deniz Kutluk: Yunanistan bunu yaparsa savaş çıkar

Yunanistan'ın İyon Denizi ile ilgili tasarısı 'Ege denizinde 12 deniz mili' tartışmalarını gündeme getirdi. Amiral Deniz Kutluk, bunun Türkiye tarafından asla kabul edilemeyeceğini ve Meclis tarafından 'savaş gerekçesi' olarak kabul edildiğini söyledi.

Deniz Kutluk: Yunanistan bunu yaparsa savaş çıkar
Deniz Kutluk: Yunanistan bunu yaparsa savaş çıkar

VERYANSIN TV

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, İyon Denizi'ndeki kıta sahanlığını 6 milden 12 mile çıkarmak için hazırlık yaptıklarını açıkladı. 

Emekli Tümamiral Dr. Ali Deniz Kutluk konuyla ilgili Veryansın TV'ye yaptığı açıklamada, aynı durum Ege Denizi'nde de uygulanırsa, bunun savaş sebebi sayılacağını belirtti.

İşte Kutluk'un açıklamaları:

'EGE'DE BUNU YAPARSA SAVAŞ NEDENİ SAYILIR'

İyon denizinde mil artırımının muhatabı İtalya. Dolayısıyla Türkiye’nin muhatap olmadığı bir deniz alanı. ‘Ondan sonra Ege’de yaparız’ demiş yani 'diğer denizler değil' diyor onu yaparsa başına gelecekler belli. Hukuken haklı zemini var mı? Hukuken haklı zemini yok. İki tane sebebi var bunun haklı zemini olmayışının; Türkiye Ege’deki denklemi Lozan’a göre kurmuştur. Yunanistan da bunu biliyor dolayısıyla bu denklem Yunanistan’ın böyle bir hamlesi ile bozulduğu için Türkiye’ye karşı adımlar atma hakkı doğar. Ege’de bu işi yapmaya kalkarsa Türkiye zaten baştan itibaren bu işi savaş sebebi sayacağını belirtmiştir 1995 Büyük Millet Meclisi kararıyla. Yani savaş sebebi yaratılırsa savaş çıkar bu kadar basit. Yunanistan’ın kara suları Ege’deki tek sorun değildir. Kara suları Lozan’da yaratılmış dengeye göre 3 mildir Ege’de. Türkiye’ye Lozan’ın 6. maddesine göre 3 mil içindeki adalar bırakılmıştır… Yan sınırı 3 mil çizilmiştir başka yerlerde de 3 mil geçer, adların kara suları yoktur Lozan çizildiğinde 1923’de. Bugün Yunanistan ‘adaların kara suları vardır’ derse Lozan’da olmayan bir şeyi ifade etmiş olur ve bu karşılık bulmaz… Öte yandan Lozan’ın 6. maddesi kara sularına göre Türkiye’ye genişlik veriyor, içindeki adaları veriyor yani 6. maddeye göre.

BU KURAL TÜRKİYE'Yİ BAĞLAMAZ

6. madde diyor ki o zaman kara suları 3 mil ‘Türkiye’ye 3 mil içindeki adalar bırakılmıştır’ diyor. Siz o zaman 6 mile çıkarıyorsanız 6 mildeki adaları bırakmanız lazım, 12 mile çıkarıyorsanız 12 mildeki adaları bırakmanız lazım. Türkiye bunu dile getirmelidir ve arkasında siyasi gücünü kullanmalıdır. Ne yapmalıdır? Adalet Divanı’na kadar götürmelidir konuyu.

Öte yandan Türkiye bu uluslararası hukuk kuralına taraf değildir. Yani kara sularının 6 dan 12 mile çıkarılmasını yaratan uluslararası hukuk kuralı, deniz hukuk sözleşmesinde yer alıyor. Türkiye bu sözleşmede taraf değil. Bu sözleşmeye taraf olmamasından daha güçlü olan bir pozisyonu var o da bu sözleşmedeki bu madde bütün dünya devletleri tarafından tanınsa bile bunun Türkiye için bir geleneksel hukuk kuralı olmayacağını yani  ‘customary international law’ kuralı olmayacağını Türkiye kendisini ısrarlı itirazcı olarak bu işte kayıt altına alarak ispatlamış durumda. Dolayısıyla Türkiye’ye karşı bu hem hukuken hem siyaseten ileri sürülemez.

Tabi alınmış olan TBMM kararı da orada duruyor. Bu kararında gereği yapılır.  Bu savaş sebebiyse savaş olur. Savaşı Ege’de mi yaparsın Doğu Akdeniz’de mi yaparsın o ikinci bir iştir.

TESADÜFİ ÇATIŞMADAN BİLİNÇLİ ÇATIŞMAYA

Tesadüfi çatışmadan endişe ediliyordu bu zamana kadar şimdi bilinçli bir çatışma sürecine geçildiğine dair işaretler var yani Yunan tarafı Türkiye’yi bilinçli olarak çatışmaya sürüklemek istiyor o zaman bunu kabul edersiniz gereğini yaparsınız bilinçli çatışmanın yapılacak şartları var nerede ne zaman vuruşacağınız hangi hedefe sallayacağınız gibi unsurları saptar ve buna göre gereğini yaparsınız.

Yunan hükümetinin hataları maalesef bu işten haberi olmayan Yunan halkının sırtından yapılıyor. Kaybedecek olan Yunan halkıdır. Kazanacakları hiçbir şey yoktur.

NE OLMUŞTU

Yunanistan Başkbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunan Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada İyon Denizi ile ilgili sunacakları karar tasarısını açıkladı. 

Miçotakis, "Yunanistan, parlamentoya sunulacak yasa tasarısıyla batı karasularını 6'dan 12 deniz miline genişletecek" dedi. Yunan Başbakan, "bu kararı diğer bölgelerde de uygulama hakkımız var" diyerek Adalar denizini, yani Ege Adalarını işaret etti.

Yunanistan'ın Ege'de yapacağı "12 mil" hamlesi, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne dayandırıyor. Daha önce Yunan Hükümeti yaptığı açıklamalarda da Ege’de karasularını 12 deniz miline çıkarma hakkını saklı tuttuğunu ilan etmişti.

Türkiye'nin taraf olmadığı anlaşma ile ilgili Ankara ise kesin hükmünü ilan etmişti. 1995'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, Yunanistan’ın Ege’de karasularını 6 milin ötesine çıkarması halinde, bu durumun savaş sebebi sayılacağı beyan edildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Veryansın TV'nin mobil uygulamasını indirin.

Google Play Store'den indirmek için tıklayın

Apple App Store'den indirmek için tıklayın