Deniz Poyraz'ı öldüren saldırgan Onur Gencer 'neden vurdun' sorusuna böyle yanıt verdi

İzmir'de HDP binasını basıp deniz Poyraz'ı öldüren saldırgan Onur Gencer, 'Amacım içimi soğutmaktı. Serbest bırakılmayı talep ediyorum' dedi.

Deniz Poyraz'ı öldüren saldırgan Onur Gencer 'neden vurdun' sorusuna böyle yanıt verdi

İzmir'de, HDP İl Başkanlığı'nda Deniz Poyraz'ı tabancayla vurarak, öldüren Onur Gencer, 'tasarlayarak adam öldürmek' suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Katil zanlısının savcılıktaki ifadesinde, “Emniyetteki ifademi tekrar ederim. Başkaca ekleyeceğim bir husus yoktur. Eylemi kendim planladım. Silahı kendim temin ettim. Amacım içimi soğutmaktı. Serbest bırakılmayı talep ediyorum" dediği belirtildi.

Tutuklanan Onur Gencer'in üzerinden 'sustalı' olarak bilinen 2 bıçak ve 200 lira çıktığı öğrenildi. Gencer'in, en son görev yaptığı Kemalpaşa Devlet Hastanesi'nde gerekçesiz olarak işe gitmediği için hakkında işlem yapıldığı ve meslekten ihraç edilmesi istemiyle hazırlanan dosyasının nisanda Sağlık Bakanlığı'na gönderildiği belirtildi. Gencer'in ayrıca birçok psikiyatri polikliniği randevusunun da tespit edildiği ortaya çıktı. Son olarak görev yaptığı hastanenin çalışanları ise Kemalpaşa'da yaklaşık 1 yıl çalışan Gencer'in çevresindekilerle pek iletişimi olmadığını anlattı.

KAMERA KAYITLARI SİLİNDİ İDDİASI

İzmir'deki HDP İl binasında Onur Gencer tarafından öldürülen Deniz Poyraz olayı ile ilgili, İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada delillerin karartıldığı iddialarının tamamen gerçek dışı olduğu belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlimizde dün yaşanan, bir siyasi partinin il binasına ve çalışanına yönelik elim olayla ilgili bazı mecralarda yer alan iddialara ilişkin aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti doğmuştur. Olay olduğu andan itibaren tüm adli olaylarda olduğu gibi yargı süreci başlamış ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kontrolünde, polis tüm delilleri toplamıştır. Kamera kayıtlarının silindiği ve bilgisayarlara format atıldığı iddiası tümüyle gerçek dışıdır. Ayrıca sanığın, valiliğimize ait bir otelde konakladığı veya müştemilatından yararlandığı iddiaları da tamamen gerçek dışıdır."

YİVSİZ AV TÜFEĞİ BULUNDURMA RUHSATI VARMIŞ

Öte yandan saldırı sonrası yeni bilgilere de ulaşıldı. Onur Gencer'in evinde, polis tarafından arama yapıldığı öğrenildi. Arama sonucu 1 av tüfeği ile 1 kurusıkı tabanca ele geçirildiği belirtildi. Gencer'in, yivsiz av tüfeği bulundurma ruhsatı aldığı ve yasal olarak avlanma için bu tüfeği kullanma izninin olduğu öğrenildi.

KAMERA KAYITLARINA POLİS İNCELEMESİ

Polis ekipleri, HDP il binasının çevresindeki 6 iş yerinden son 1 aya ait kamera kayıtlarını incelemeye aldı. 

CNN TÜRK İstihbarat Şefi Nihat Uludağ da canlı yayında saldırgan Onur Gencer'e ilişkin önemli ayrıntılar açıkladı.

İşte Nihat Uludağ'ın açıklamaları:

"Saldırgan Onur Gencer 27 yaşında ve eski bir sağlık çalışanı. Bu saldırıya gelmeden önce bir takım hazırlıklar yapmış, çalışmalar yapmış, atış talimi yapmış, keşifler yapmış, hatta saldırı düzenleyeceği HDP binasının yerini bulmuş, hatta o bina içinde bulunan bir İngilizce kursu var. Orada kursa kendini kayıt ettirmiş ki kimler girip çıkıyor, şartları ne, koruması var mı? Ön bir keşif yapmış. Yani planlı, projeli bir saldırı olayı... Peki bu saldırının arkasında kim var? Önemli olan soru bence bu.

‘ANNESİNİN VEFATINDAN SONRA PSİKOLOJİK SORUNLAR YAŞAMAYA BAŞLIYOR’

Saldırgan İzmir'de yaşıyor, babası emekli, ailesiyle birlikte yaşıyor. Sağlık Bakanlığı'nın kadrosunda ve İzmir'deki bir hastanede de sağlık görevlisi olarak görev yapıyor. Saldırganın annesi vefat ediyor ve annesinin vefatından sonra psikolojik sorunlar yaşamaya başlıyor ve işe gitmemeye başlıyor. İşe gitmediği için de hakkında memuriyetten çıkarılmasıyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nda işlemler devam ediyor."