Denizleri aşan sigortacılık: Lockton Omni

Lockton Omni Sigorta ve Reasürans Brokerliği, başta enerji olmak üzere denizcilik dışı sektörlere hizmet vermeye başladı.

featured

Deniz sigortacılığında 50 yılı aşan ve son operasyonuyla isminin başına LOCKTON markasını ekleyerek dünya çapında oynamaya hazırlanan LOCKTON OMNİ’nin yeni genel müdürü Ülkem Gürdeniz HaberDenizde.com’a konuştu.LOCKTON OMNİ’nin onursal başkanı Aret Taşçıyan da röportaja katıldı.

“Biz riski armatörden teslim alıp sigortacıya teslim ediyoruz. Sigortacı adına armatörle, armatör adına da sigortacıyla görüşüyoruz. Hasar meydana geldiğinde devreye girip hasarı yönetmeye başlıyoruz” diyen Gürdeniz, Lockton OMNİ’nin denizcilik dışında kurumsal sigortalar olarak adlandırılan enerji, inşaat, sağlık branşı, finansal riskler, kefalet ve alacak (kredi) sigortaları alanında da hizmet vermeye başladığını söyledi.

Gürdeniz şunları anlattı:

LOCKTON OMNİ’Yİ HER ALANDA HİSSEDECEKSİNİZ

“Brokerlik mesleğinin ana gayesi sigortalı ile sigortacıyı buluşturmaktır. Uzun yıllardan beri denizcilik alanında bu görevi yerine getirmekteydik. Bundan sonraki amacımız Lockton Omni’nin denizcilik sigortalarına özgü ürünler dışında, elementer ve finansal sigorta branşlarında da sektörde fark yaratan ve trend belirleyen kimliğini; sanayi, inşaat, enerji, finansal kurumlar gibi çeşitli endüstrilerde de tanınır ve ihtiyaç hissedilir hale getirmektir”

DİNLEMEK VE ANLAMAK

“Müşterisini dinleyen, anlayan ve ihtiyacına yönelik optimum çözümleri yerel veya uluslararası piyasalardan temin ederek güvenilir bir iş ortağı sıfatıyla sunabilecek kapasitede tecrübeli bir ekip ile müşterilerimize, müşteri adaylarımıza ve sektöre yeni bir alternatif sunacağımıza ve katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz”

KISA SÜREDE BAŞLADIK

“Şirketimizin bu yönde aldığı ticari karar üzerinden kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, hali hazırda büyük ve kompleks riskleri süreçlerinde barındıran endüstriyel müşterilerimize, alt yapı ve enerji projeleri yatırımcılarına, ülkemizin önemli ve prestijli projelerinden birine sigorta brokerliği ve risk yönetim danışmanlığı hizmetleri sağlamaya başladığımızı önemle vurgulamak isterim. Artan müşteri taleplerine proaktif cevap verebilmek üzere de kadromuzun genişleyeceği ve tecrübenin derinleşeceği müjdesini de iletmek isterim”

“Lockton Omni’nin işi sigorta brokerliği, Türkiye’deki denizcilik şirketleriyle sigortacıları buluşturmak. Bu buluşturmak teriminin altında kontratın kurulmasından hasar süreçlerinin yönetilmesine kadar bir yönetim söz konusu… Bütün sigorta süreçlerine dahil olarak süreci yönetiyoruz. Bir nevi danışman gibi. Teklif toplama aşamasından kontratın kurulması, hasarın yönetilmesi, bütün aşamayı A’dan Z’ye takip eden bir kurumdur Lockton Omni.”

YÜZDE 65 PAZAR PAYIMIZ VAR

“Lockton Omni’nin şu anda lokalde denizcilik sektöründe yaklaşık yüzde 65’e yakın bir pazar payı olduğunu tahmin ediyoruz. Bu çok istikrarlı bir şekilde devam eden bir pay. Lockton ile bütünleşme süreci esnasında, bizimle eşzamanlı olarak başka ülkelerden de bu bünyeye katılan firmalar oldu. Onların da sigorta şirketleri nezdindeki üretimleri dikkate alındığında şu an dünyanın en büyük P&I sigorta brokeri konumundayız”

BİRLİKTELİKTEN GÜÇ DOĞUYOR

“Ayrı bir hasar departmanımız var. Brokerlikle ilgili sözleşmenin kurulmasını sağlayan ekipten ayrı olarak 6 kişiden oluşan, farkı alanlarda uzmanlıkları olan hasar yöneticilerimiz mevcut. Bir hasar olduğu zaman ilgili brokerle birlikte o ekip devreye giriyor ve asıl süreç yönetimini hasar uzmanı arkadaşlarımız yapıyor. Denizcilik sigortalarına konu olan hasarlar bazen çok gri alanlara denk gelebiliyor. Bu tip hasarlarda; hasarın en olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için ilgili sigortacı nezdindeki büyüklük ve hacim önem arz etmekte. Sigorta şirketleri nezdinde üretim miktarınız ne kadar büyük olursa ticari anlamda o kadar etkili olabiliyorsunuz. Lockton gibi bir şirketin bünyesinde bulunarak prim hacminiz sigortacılar nezdinde zaten yüksek olan bir üretimi daha da yukarıya taşımaya imkan sağladığı için birliktelikten güç doğuyor. Yakın coğrafyalarda değil ama daha uzaklara erişebilmemiz için uluslararası bir ismin faydası oluyor”

TİCARİ ALACAK (KREDİ) SİGORTASINA GİRİYORUZ

“Belirttiğim gibi denizcilik dışında kurumsal sigortalar olarak adlandırılan enerji, inşaat, sağlık branşı, finansal riskler, kefalet ve alacak (kredi) sigortaları alanında faaliyet göstermeye hazırlanıyoruz. Alacak sigortası kısaca vadeli mal veya hizmet satışlarından kaynaklanan ticari alacak risklerinin teminat altına alınmasıdır. Burada öncelikle alıcının güvenilirliği, kredibilitesi araştırılıyor; arka planda sigortacı tarafından bazı detaylı kontroller ve analizler yapılıyor. Örneğin, gemi kiralama veya taşıma hizmetinin vadeli olarak yapıldığı durumda alacak riskinizi teminat altına alabiliyorsunuz. Bir alacak riski oluştuğunda ise alıcınız için önceden tahsis edilen limit kadar sigortacıya o riski devretmiş oluyorsunuz”

ORTADOĞU’YU YÖNETMEK

“Ortadoğu’dan başlamak kaydı ile global denizcilik sigortaları alanındaki Lockton Omni payını 5 yıl içerisinde Türkiye’deki büyüklüğümüzün yüzde 50’sine denk gelecek bir büyüklüğe eriştirme gayemiz mevcut. Söz konusu operasyonları da Türkiye’den yönetmeyi planlıyoruz. Kardeş şirketlerimizin farklı coğrafyalarda bulunan firmalarından faydalanma imkanı edinmiş bulunuyoruz. Birleşme ile birlikte bir anda diğer kardeş şirketlerimizin ofisleri de bizim kendi ofisimiz gibi oldu”

HEDEFİMİZ GLOBALDE VAR OLMAK

“Önceden de Omni olarak global piyasalara erişebiliyorduk. Fakat global anlamda gücümüzün artmasıyla birlikte oradaki operasyonu artırmak hedeflerimizden biri. Sigortacı olarak hali hazırda Ortadoğu’dan çok destek görüyoruz, özellikle Kuveyt’ten, Katar’dan… Çin’de maalesef bazı sigortacıların finansal kriterlerimize uymuyor olmalarından dolayı Çin menşeili sigorta şirketleriyle çalışmalarımız azalmış vaziyette. Şu anda Uzakdoğu piyasasına en çok Singapur’dan destek alıyoruz. Orada da bir ofisimiz var. Uluslararası yapımızdan sonuna kadar faydalanıyoruz”

YENİ İNŞA BÜYÜDÜKÇE BİZ DE BÜYÜYORUZ

“Gemi inşa sektörü bizim yoğunlaştığımız alanlardan biri. Türk topraklarına değen, bu coğrafyada inşa edilen her inşa projesine bizim bir şekilde temas etme olanağımız olabiliyor. Burada inşa sigortaları alanında en büyük avantajımız Türkiye’nin bu alanda büyüyen sektörlerinden biri olması. Burada inşa edilen herhangi bir proje ilk etapta bu coğrafyadaki sigortacı ve brokerlere yöneliyor. Kapasitenin yetmediği durumlarda tabi ki yurtdışına dönüş olabiliyor. Bazen milyar dolarlık projelerle karşılaşıyoruz. Bu coğrafyada, Türk tersanelerinde yapılan milli gemiler öncelikle buradaki sigorta şirketlerine ve brokerlere talep olarak gidiyor. Gemi değerleri büyüyünce Türkiye’deki sigorta şirketlerinin gücü yetmeyebiliyor. Onun için yurtdışına mecburen çıkıyoruz. Şimdi 3 tane askeri gemi yapılıyor. Bir tanesi 300 milyon Euro. Özellikle büyük çaplı projelerde yurtdışı kapasite desteği elzem oluyor”

BİZ SİGORTALIYI TEMSİL EDİYORUZ

“Kontratın kurulma aşamasından hasarın ödenme aşamasına kadar sigortalıyı temsil ediyoruz. Riskin sigortacıya net anlatımı, riskin doğru şekilde aktarımı son derece önem arz etmekte. Tüm brokerlerimizi bu şekilde yetiştirerek kontratın sağlıklı bir şekilde kurulduğundan emin olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz”

GEMİDE GELİR KAYBI SİGORTASI

“Deniz sigortacılığının en merak uyandıran konularından biridir gelir kaybı sigortası…

Geminin piyasalardan kaynaklı olarak kira/navlun kazanamıyor olması riski ticari bir risktir ve sigorta teminatına girmiyor. Öte yandan ani ve beklenmedik bir riskten ötürü kaza meydana gelirse ve bunun neticesinde gemi kira gelirinden mahrum kalırsa bu riske karşılık “gelir kaybı” dediğimiz sigorta türü devreye giriyor. Elbette bu poliçenin bir hasarı tanzim edebilmesi için hasar oluşmadan evvel sigorta kontratının kurulmuş olması gerekiyor.

Diyelim geminizi kötü bir zamanda satın aldınız, piyasa zaten durgun, geminizin kiraya giremiyor olması bir tesadüf değil. Bu riski sigortalayacak bir sigorta ürünü maalesef yok”

Denizleri aşan sigortacılık: Lockton Omni

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!