Denizli Güzelpınar’da taş ocağı eylemi

Kalker ocağı ve kırma eleme yıkama tesisi yapımını istemeyen köylüler protesto etti

Güzelpınar Mahallesi’nde yaklaşık 75 hektarlık alana yapımı planlanan taş ocağı ile kırma ve eleme tesisi yatırımı ile ilgili ÇED süreci kapsamında Uzunpınar Mahallesi’nde halkın katılımı toplantısı organize edildi.

Toplantı öncesi mahalleli sakinlerinin oluşturduğu grup, protesto gösterisi yaptı.

Ellerindeki taş ve kekiklerle slogan atan grup, kurulması planlanan tesisin ekolojik dengeyi bozacağını, doğaya zarar vereceğini öne sürdü.

​Türkiye’deki kekik ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan Denizli’nin Pamukkale ilçesinde Güzelpınar Mahallesi’ndeki 75 hektarlık alanda özel şirket tarafından kalker ocağı ve kırma eleme yıkama tesisi yapımı planlandı.

Proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı, komşu Uzunpınar Mahallesi’nde düzenlendi. Geçen çarşamba günü yapılması planlanan toplantı, yoğun tepki nedeniyle yapılamadı.

Mahalleli, tepkilerini dile getirmek için dün öğlen saatlerinde meydanda eylem yaptı.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde mahalle sakinleri, ellerine taş ve bölgenin temel geçim kaynağı olan kekik bitkisini alarak taş ocağı karşıtı sloganlar attı.

Protestolar üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri toplantının yapılamayacağına karar verdi.

Grupta bulunan kadınlar, “Kanser olmak istemiyoruz”, “Çocuklarımız için taş ocağına hayır” ve “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganları attıktan sonra dağıldı.