Deprem bilimci Prof. Naci Görür’den o kent için kritik uyarı: Ciddi aktif fayların üzerinde

Denizli’de art arda yaşanan depremlere ilişkin uyarılarda bulunan deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, kentin ciddi aktif fayların üzerinde olduğunu hatırlatarak, kentsel dönüşüm uyarısında bulundu.

Deprem bilimci Prof. Naci Görür’den o kent için kritik uyarı: Ciddi aktif fayların üzerinde

Denizli’de sabah saatlerinde, 1 saat içerisinde meydana gelen 3.5, 1.5, 3.6 ve 1.7 büyüklüğündeki 4 depremin ardından saat 04.31'de merkez üssü Pamukkale ilçesine bağlı Irganlı Mahallesi olan 3.7 büyüklüğünde orta şiddetli bir deprem daha yaşandı. Öte yandan artçı depremlerin sayısının 20 olduğu kaydedildi.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, herhangi bir hasar ve can kaybının olmadığı bildirilen depremlerin ardından, sosyal medya hesabından uyarıda bulundu. Denizli’nin ciddi aktif fayların üzerinde olduğunu hatırlatan Görür, “Bu kentimiz de öncelikle deprem odaklı kentsel dönüşüme tabi tutulmalı” dedi.

Görür’ün paylaşımının tamamı şöyle:

"Arkadaşlar sabah Denizli/Irlıganlı’da 4.1’lik deprem oldu. Bu kentimiz Gediz ve B. Menderes graben sistemlerinin kesiştiği yerde. Dolayısıyla ciddi aktif fayların üzerinde. Bu kentimiz de öncelikle deprem odaklı kentsel dönüşüme tabi tutulmalı. Sevgiyle"