Deprem oldu şebeke gitti: Türk Telekom’a büyük tepki

İstanbul'da telefona en ihtiyaç duyulan anda 'yoğunluk' gerekçesiyle şebeke kesintisi yaşayan vatandaşlar, internet uygulamalarına yöneldi.

Deprem oldu şebeke gitti: Türk Telekom’a büyük tepki

İstanbul’da kent genelinde hissedilen ve merkez üssü Marmara Denizi Silivri açıkları olan 5,8 büyüklüğünde deprem sonrasında mobil hat şebekesinde kesintiler yaşandı.

Milyonlarca kişinin aynı anda telefon görüşmesi yapma ihtiyacı, operatörlerin mevcut altyapıları ile karşılanamayınca, telefon hatları kilitlendi.

GSM operatörlerinin ses aramaları sonuç vermeyince, yaşanan depremin hemen sonrası yakınlarından haber almak isteyenler internet hatları üzerinden çeşitli uygulamalar ile aramalara yöneldi.

Depremden sonra telefonlar neden kilitleniyor? İletişim nasıl kurulur?

Vatandaşlar telefon aramalarında yaşadıkları sorunları Twitter başta olmak üzere sosyal medya kanallarına da taşıdı.

İstanbul’daki deprem sonrası yaşanan bu iletişim sorunuyla ilgili olarak mobil operatör cephesinden ise ilk açıklama Turkcell’den geldi.

‘HİZMET DIŞI KALAN SAHAMIZ BULUNMAMAKTADIR’

Turkcell, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Silivri açıklarında meydana gelen depremden dolayı ses aramalarında yoğunluk yaşanmaktadır. Hizmet dışı kalan sahamız bulunmamaktadır. 4.5G ve fiber altyapımız kesintisiz hizmet vermektedir. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamanın hemen ardından Turkcell’in anlık iletişim platformu BiP’in Twitter hesabından da bir duyuru yapıldı.

Açıklamada, “Acil durumlarda yoğun arama trafiği nedeniyle GSM aramalarında kısa süreli kesintiler yaşanabilmektedir. Bu anlarda hangi operatörü kullanıyor olursanız olun internet üzerinden arama ve mesajlaşma sağlayan BiP ile kesintisiz iletişim sağlayabilirsiniz” denildi.

TELEKOM’A TEPKİ YAĞDI

Türk Telekom da akşam saatlerinde twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada “Merkez üssü Silivri olan deprem sebebiyle, mobil hatlardaki yoğunluk kaynaklı kesinti söz konusu olmakla beraber, sabit ses, genişbant ve fiber altyapımızda herhangi bir kesinti ve sorun bulunmadığını belirtiriz. Sarsıntıdan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz” denildi.

Türk Telekom kullanıcılar bu mesaja sert tepki gösterdi.

Y