Depremden kahreden görüntüler… Can kaybı yükseldi!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, toplamda 1541 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 9733 kişinin de yaralandığını duyurdu. 10 ilde büyük yıkıma neden olan depremden kahreden görüntüler geldi.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD Koordinasyon Merkezi’nde merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Bu gece saat 04.17’de son bir asırda yaşadığımız 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık” diyen Erdoğan, ”Geniş bir alanda hissedildi. Derinliği 7 km olarak belirlenen depremde Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Diyarbakır, Adana, Şanlıurfa illerimizde yıkıma yol açtı. Deprem merkezine yakın illerde küçük hasarlar olmasına rağmen asıl yıkımın buralarda olduğu anlaşılıyor” açıklamasında bulundu. Erdoğan, ”Depremde 912 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 385 yaralı. 2 bin 818 bina yıkıldı” ifadelerini kullandı.

CAN KAYBI 1541’E YÜKSELDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Her iki depremde toplam 145 artçı deprem yaşadık. Toplamda 1541 vatandaşımız hayatını kaybetti, 9733 de yaralımız var.” açıklamasında bulundu.

Oktay’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Kahramanmaraş’ta 234 kişi yaşamını yitirdi, bin 700 kişi yaralandı, 310 bina da yıkıldı. Hatay’da 520 kişi yaşamını yitirdi, 700 kişi yaralandı, bin 278 bina yıkıldı. Osmaniye’de 205 kişi yaşamını yitirdi, bin 3 kişi yaralandı, 101 bina yıkıldı. Adıyaman’da 20 kişi yaşamını yitirdi, 200 kişi yaralandı, 600 bina yıkıldı. Diyarbakır’da 46 kişi yaşamını yitirdi, 557 kişi yaralandı, 20 bina yıkıldı. Şanlıurfa’da 30 kişi yaşamını yitirdi, bin 71 kişi yaralandı, 201 bina yıkıldı. Gaziantep’te 309 kişi yaşamını yitirdi, bin 597 kişi yaralandı, 581 bina yıkıldı. Kilis’te 13 kişi yaşamını yitirdi, 244 kişi yaralandı, 50 bina yıkıldı. Adana’da 58 kişi yaşamını yitirdi, 720 kişi yaralandı, 24 bina yıkıldı. Malatya’da 106 kişi yaşamını yitirdi, bin 941 kişi yaralandı, 300 bina yıkıldı. Elazığ’da da 6 binanın yıkıldığı tespit edildi. Toplam yaşamını yitiren vatandaş sayısı bin 541, yaralı sayısı 9 bin 733, yıkılan bina sayısı da 3 bin 471 oldu.

Okullarımız 13 şubata kadarıyla tatil edildi. Okullarımız, yurtlarımız barınma amaçlı kullanılacak. Üniversitelerin yurtları, spor salonları barınma için değerlendirilecek. Bölgedeki tüm barajlar denetlendi, yapısal bir risk bulunmuyor.”

thumbnail
İlişkili Haber

Erdoğan: 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaket…

thumbnail
İlişkili Haber

Deprem anı güvenlik kamerasında

İSKENDERUN’DA HASTANE YIKILDI

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, daha önce yaptığı açıklamada, İskenderun’da bir hastanede yıkım söz konusu olduğunu belirterek, “Burası eski bir binaydı, burada çalışan ve hastalarımızla ilgili çalışmalar şu anda devam ediyor. Adıyaman’da yine Gölbaşı hastanemizde de ağır hasarımız var. Orada hastalar tamamen taburcu edilmiş durumda. Orada herhangi bir sıkıntımız olmayacak inşallah. Bize gelen bilgiler itibarıyla okullarımız, yurtlarımız, pansiyonlarımız, hamdolsun sapasağlam yerinde. Dolayısıyla hem okullarımız hem pansiyonlarımız hem de kapalı spor salonlarımız barınma için de kullanılacaktır ve kullanılmaktadır. Hatay’da havalimanında bir sorun var. Orası uçuşa kapalı durumda şu anda. Maraş ve Antep’i sivil uçuşlara kapatmış durumdayız. Diğer anlamda yardımlarla ilgili, deprem faaliyetleriyle ilgili uçuşlar yine devam etmekte” dedi.

thumbnail
İlişkili Haber

Çöken İskenderun Devlet Hastanesi’nde kurtarma çalışması sürüyor

‘HASARLI BİNALARA GİRMEYİN’

Oktay, an itibarıyla 78 artçı deprem söz konusu olduğunu kaydederek, “Bunların en büyüğü 6,6. 6’dan büyük 3 artçı deprem ve 5’den büyük 8 artçı deprem var. Buradan ben 10 ilimizdeki vatandaşlarımıza ısrarla şunu hatırlatmak istiyorum; artçı depremler asıl büyük depremlerden sonra tehlikeli olanlardır. Çünkü binalar hasar görmüş ve henüz yıkılmamışsa daha küçük ölçekli bir artçı depremin binayı yıkma riski çok çok yüksektir. Binalar tek tek kontrol edilecektir. Orada şüpheleniyorsanız şayet sakın ola ki bu binalara girmeyin. Kontrol ettirmeden bu binalara girmeyin. Onun için de illerde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar, köylerde muhtarlıklar aracılığıyla da bu koordinasyonu sağlayabilirsiniz” diye konuştu.

thumbnail
İlişkili Haber

Hasarlı bina artçı depremde böyle yıkıldı

‘MOBİL BAZ İSTASYONU GÖNDERİLMİŞTİR’

Oktay, yoğunluk olmaması için sadece iletişim boyutunda telefonların kullanılmasında fayda olduğunu belirterek, “Uzun görüşmelerin olmaması veya internet bazlı görüşmelerin olması baz istasyonlarını daha rahatlatacaktır. An itibarıyla yine ciddi bir sorun yaşamıyoruz haberleşmede. Deprem bölgelerine şu ana kadar 102 adet mobil baz istasyonu fiilen bölgeye gönderilmiştir ve hepsi hızlı bir şekilde devreye alınmaya başlanmıştır. Ve 2 adet acil iletişim aracı ve 504 adet jeneratör ile 175 personel haberleşmeyle alakalı bölgeye sevk edilmiştir. Haberleşme hizmetlerinde acil ihtiyacı olabilecek vatandaşlarımız için de fatura, borç ve benzeri nedenlerle hatları kapanmış olanların da tüm ilgili operatörlerle görüşülmüş ve bölgedeki bu vatandaşlarımızın hatları açılmıştır, iletişimde bir sıkıntı yaşanmasın diye” dedi.

Oktay, bölgede okulların tatil edilmesi hususu olduğunu belirterek, “Milli eğitim bakanımızla da cumhurbaşkanımızla da hemen görüştük. 10 ilimizle alakalı hasarın etkinlik düzeyine göre de okullarımızın tatil süresini belirliyor olacağız. Onu da bugün ya da yarın en geç açıklamış oluruz. Bir hafta tüm okullarımız bu 10 ilimizde tatil; ama sonrasıyla alakalı bunu değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

thumbnail
İlişkili Haber

Bakan Özer duyurdu… 10 ilde eğitime ara verildi

AFAD DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ REVİZE ETTİ

AFAD tarafından depremin büyüklüğü ile ilgili yapılan açıklamada “Bu sabah 04:17’de Pazarcık (Kahramanmaraş’da) meydana gelen depremin büyüklüğü yapılan ayrıntılı sismolojik çalışmalarla Mw 7.7 olarak revize edilmiştir.” denildi.

ÇOCUKLAR ENKAZ ALTINDA

Depremde Adıyaman Siteler Mahallesi’nde de 3 katlı bir bina yıkıldı. Binada oturan bazı kişiler enkaz altında kaldı. Bölgeye arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Enkaz altında kalan çocukların kurtarılmayı beklediği görüldü. Bölgeye ulaşan ekipler, kurtarma çalışması başlattı.

 

 

Depremden kahreden görüntüler… Can kaybı yükseldi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Dayan Türkiyem! Bunu da atlatacağız.

  2. tüm vatantaşlara geçmiş olsun gerçekten çok üzücü bir haber

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!