Dersimci Sarıbal’a Kemal Anadol’dan tepki

Eski CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Dersim Harekatı’nı “katliam” olarak tanımlayan CHP Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal’a tepki gösterdi. Sarıbal’ın Atatürk’ü “katliam sorumlusu” olarak ilan ettiğini belirten Anadol, “Dersim’e ‘katliam’ diyen bir CHP'linin ‘Biz Atatürk'ün partisiyiz. Bununla onur duyuyoruz’ deme hakkı yoktur.” dedi.

Dersimci Sarıbal’a Kemal Anadol’dan tepki

VERYANSIN TV  

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, bölücü ve feodal karakteriyle bilinen Dersim İsyanı’na sahip çıktı. 

İsyana karşı Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığı döneminde başlatılan Dersim Harekatı’nı “katliam” olarak tanımlayan Sarıbal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Unutmadık, asla unutmayacağız! Dersim katliamında yitirdiğimiz canları saygıyla anıyorum.” ifadelerini kullandı.  

İlgili haber için tıklayın: CHP’li Sarıbal Atatürk dönemini hedef aldı! Dersim Harekatı’na ‘katliam’ dedi

Sarıbal’a eski CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’dan tepki geldi. Yazılı bir açıklama yapan Anadol, “’Katliam’ demek Atatürk'ü katliam sorumlusu ilan etmektir. Bugün CHP Sözcümüz Faik Öztrak'ın dedesi o günkü İçişleri Bakanı…” dedi.

Anadol “Dersim’e ‘katliam’ diyen bir CHP'linin ‘Biz Atatürk'ün partisiyiz. Bununla onur duyuyoruz’ deme hakkı yoktur. “ ifadelerini kullandı.

"CHP'ye çeşitli kademelerde, yerel yönetimlerde, parlamentoda hizmet ve emek vermiş kadroların isyanını dile getirmek istiyorum" diyen Kemal Anadol’un açıklamasının tamamı şöyle:

“Yukarıdaki mesajın(Orhan Sarıbal’ın açıklaması) yayınlanmasının üzerinden bir gün daha geçsin diye bekledim. Belki gerçek dışıdır, adı geçen tarafından yalanlanır diye. Maalesef beklentim boşa çıktı. Mesajın sahibi Orhan Sarıbal'ın iki önemli sıfatı var. Biri CHP milletvekili, diğeri de kurultayımızdan sonra en yetkili organ Parti Meclisi üyesi! Konuyu tartışmaya bu zemin uygun değil. Özü üzerinde çeşitli araştırmalar, eserler yayınlandı. Bu vekilin de özel görüşleri ve yargısı olabilir. Bu düşüncelerini çeşitli yerlerde dile getirebilir, yayın yapabilir. Ancak bir CHP üyesi Dersim’de 1930'larda meydana gelen üzücü olaylara ‘katliam’ diyemez! ‘Katliam’ demek Atatürk'ü katliam sorumlusu ilan etmektir. Bugün CHP sözcümüz Faik Öztrak'ın dedesi o günkü İçişleri Bakanı Faik Öztrak'a baş katliamcı sıfatını yakıştırmaktır. Konuyu soğukkanlılıkla tarihçilerin ve araştırmacıların çalışmalarına bırakmak, arşivlere bakmak yerine Ahmet Altanların 'Tarihimizle yüzleşelim' aldatmacası ve kampanyasına katılmaktır. Dersim’e katliam diyen bir CHP'linin ‘Biz Atatürk'ün partisiyiz. Bununla onur duyuyoruz' deme hakkı yoktur. Bu tür açıklamalar her seçimde CHP'ye karşılıksız oy veren Atatürkçü seçmenlerde hayal kırıklığı yaratıyor. Tek adam rejimine ve takunyalı faşizme karşı verilen mücadeleyi zaafa uğratıyor. CHP'ye çeşitli kademelerde, yerel yönetimlerde, parlamentoda hizmet ve emek vermiş kadroların isyanını dile getirmek istiyorum. Ülkenin bu kötü koşullarında bu tartışmayı tekrar gündeme getirmenin hiçbir yararı yoktur.”