Deutsche Welle’nin ‘Çerkes’ kışkırtmasına o dernekten küstah destek!

featured

Alman devletinin yayın kuruluşu Deutsche Welle Türkçe’nin tepkilere neden olan belgeseline Kafkas Dernekleri Federasyonu’ndan destek geldi. Açıklamada Türkiye asimilasyonla suçlandı.

Alman devletinin yayın kuruluşu Deutsche Welle Türkçe, Youtube hesabından yayınladığı videoda Çerkesleri konu almıştı. 

“Kafkasya’dan Türkiye’ye Çerkeslerin hikayesi I Dünyada en fazla Çerkes Türkiye’de yaşıyor” başlıklı belgeselde Araştırmacı yazar Fahri Huvaj’ın görüşlerine de yer verilmişti. 

Huvaj, “Bütün dünyada en fazla Çerkes nüfus Türkiye’dedir. Ve maalesef en büyük asimilasyon ve en büyük yok oluş da Türkiye’dedir.” ifadelerini kullanmıştı. 

DEUTSCHE WELLE’YE KÜSTAH DESTEK!

Açıklama tepkilere neden olurken, Kafkas Dernekleri Federasyonu bir açıklama yayımladı. 

Açıklamada Deutsche Welle Türkçe’nin belgeseline destek verilerek, Türkiye asimilasyonla suçlandı:  

‘EN FAZLA ASİMİLASYON TÜRKİYE’DE..’

“Bu süreçte ayrı bir halk olarak anadillerini, kültürel kimliklerini korumak, geliştirmek için gereken şartların sağlanmaması ve bazı engellemeler sebebiyle bugün 4-7 milyon arasında Çerkesin yaşadığı Türkiye’de Çerkeslerin bir asimilasyon olgusunu yaşadıkları doğrudur. Anavatanlarındaki nüfus ile Türkiye’de yaşayan nüfus karşılaştırıldığında en fazla asimilasyon Türkiye Çerkeslerini etkilemiştir.“

‘ULUS DEVLETİN TEKÇİ ANLAYIŞI…’

Açıklamada ulus devlet de hedef alındı:

“Öte yandan ulus devletin inşasında tekçi anlayışın da etkisiyle yer yer özellikle anadilinin kullanımı konusunda “Vatandaş Türkçe konuş” kampanyası gibi kimi uygulamalar, dil ve kültürel unsurların kamusal alana girememesi gibi güçlükler, Çerkes Ethem üzerinden Çerkes kimliği üzerine yüklenen ihanet kavramının olumsuz ve zorlayıcı etkileri, 1923 Güney Marmara köylerinin tehcir edilmesi gibi unsurlar asimilasyonu kolaylaştırmıştır.”

Deutsche Welle’nin ‘Çerkes’ kışkırtmasına o dernekten küstah destek!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

26 Yorum

 1. 9 ay önce

  neden kimse bunlar hakkında bir şey yapmıyorlar alenen devlete yapılan bir iftira ve hakaret var savcılar nerede?

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  Yazıklar olsun

  Cevapla
 3. 9 ay önce

  Defol memleketine git mumla mı davet ettik sizi müptezel?

  Cevapla
 4. 9 ay önce

  Tam…. Abi, düşene bir tekme de sen vuracaksın! … Ne güzel, dost-düşman, aksakal-karasakal bir bir ortaya çıkıyor. Bu fırsat bir daha gelmez…!!

  Cevapla
 5. 9 ay önce

  Türk milleti Çerkeslere sahip çıktı. Almanya da Türkler nasıl kendi dillerini kültürlerini öğreniyorlarsa, Çerkeslerin de kendi dillerini kültürlerini öğrenmesi için bir yasak yok. Çerkeslerin Türkiye’ye gelmesine sebep olanlara bu kadar tepki vermemiştir foncusunun kim olduğu belli olmayan Kafkas Derneği

  Cevapla
 6. 9 ay önce

  Geçen haberde de yorum yaptım yayımlanmadı. Biz bunları kendimizden görsekte bunların içinde ayrılıkçı bir grup var, TSK.da dahi yapılanma halindeler.

  Cevapla
 7. 9 ay önce

  ikinci dünya savaşından beridir hala faşist damarlarından kopamamış ve hala daha almanyadaki azınlıklara baskı uygulayıp kültürlerini yok etmeye çalışan bir devlet kafası gelip Türkiyede ahkam kesmeye çalışıyor

  Cevapla
 8. 9 ay önce

  Melez bile olmayan bir takım köle soylu solcuların elindeki dernekten ancak bu beklenir…Adigeler Kuvvayı Milliyenin ve tüm milli mücadelenin tam gobegindedirler ve bu dernek gibilerin cerkeslikle kendi köklerini saklamaktan başka ilişkileri yoktur.

  Cevapla
 9. 9 ay önce

  AB / D li hainler amaçlarına ulaşıyorlar. Milletin arasına nifak sokarak bölüp parçalama hedeflerine ulaşmak için her şeyi deniyorlar. Ne yazık ki bazı satılık işbirlikçi hainler onların işlerini kolaylaştırıyor. Hepimiz ulusal yapımıza zarar getirebilecek ırkçı faşist söylemlerden uzak durmamız ve çok dikkatli olmamız gerek. “Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir. Ne mutlu Türküm diyene”

  Cevapla
 10. 9 ay önce

  Aynen. İçlerinde küçük ama menfi anlamda etkili bir grup var. Kurtuluş Savaşı verilirken Çerkezler farklı tavırlar almışlardır. Eskiden Osmanlı sarayıyla birlik olup Milli Mücadeleyi boğmak isteyen gruba çok kızardım. Lakin, aklı selimle düşününce bu adamların Anadolu’ya ve Osmanlı vatandaşlığına girişleri bile 50 yıl anca olmuştu ve kendilerini Rusların elinden kurtaran Osmanlı Hanedanı’na minnet borçları vardı. Dolayısıyla, Osmanlı Sarayı ve İstanbul Hükümeti (ki resmi ve meşru devlet hala onlardı) sebebiyle yanıltılmış olabilirler. Ancak zurnanın zırt dediği yere geleceğim. 1921 yılında İzmir Kongresi toplanır, Anadolu’nun birçok yerinden Çerkez delegeler de gelir ve Batı dostu bağımsız Çerkez devleti kuracaklarını ilan ederler. Bu devletin sınırları ise Marmara’nın güneyi ile İzmir’in kuzeyi arasındaki bölgedir. Mesela içlerinde böyle bir ekip de vardır ve bence Ethem ile Anzavur Ahmet bunların yanında melek kalır. Devlet , bize 1921 kongresini ders kitaplarında anlatmadı, toplumsal barış açısından belki iyi yaptı. Fakat, birileri hadlerini aşıp başımıza yeni çoraplar örecekse, biz Türk milliyetçileri olarak eteğimizdeki taşları dökmek zorunda kalırız.

  Cevapla
 11. 9 ay önce

  İster kabul edin ister etmeyin fark etmez çerkes asimilasyonu bir gerçektir. Çerkesleri osmanlı ruslara karşı kullandı işler sarpa sarınca Rusya’dan zorunlu göç ettirildiler. Cumhuriyetin ilk yıllarında dillerini kullanamadılar bir kaç jenerasyondan sonra da umuttular zaten. Bunun adı dünyanın her yerinde asimilasyondur.

  Cevapla
 12. 9 ay önce

  Tarihi her zaman galipler yazar. Bu her devirde ve her millet için geçerlidir. Çerkez Ethem kazansaydı onun tarihini okuyacaktık. Öcalan kazansaydı onun tarihini okuyacaktık. Dünya’yı batı uygarlığı (anası İngiltere’dir) kazandığı için herkes onlara u y a c a k t ı r. Diplomatik, teknolojik, akademik, müzik dili bu yüzden baskın olarak İngilizce’dir. İnsanlar bir cinse, bir millete, bir dine mensup olmadan önce İNSAN olduklarının farkına varmadıkları sürece şimdi olduğu gibi, haber konusunda olduğu gibi salakça birbirlerini yok etmek için çalışacaklardır. Hoş bu bile iyidir; doğal ayıklanmadır bir yerde. Çünkü Dünya’ya en çok zararı aşağılık yaratık insanlar vermektedir.

  Cevapla
 13. 9 ay önce

  Örnek verirken akla mantığa uygun örnek ver, belli ki cümleyi duymuşsun biryerden de heryere yazılmaz ki bu, çerkes ethem kazansa imiş peh, çete kardeşim bu adam çete neyin kazanması, zamanımızın tabiri ile adam mafya bile değil üç beş kişilik bir çete.

  Cevapla
 14. 9 ay önce

  Sayın okuyucular ve yorumcular, siz de lütfen yangına körükle gitmeyiniz…. Bu adamlar içinde de nagehanlar, küçüklü büyüklü cemler, özdemirler yok mu, var..!! Her şeyi, herkesi kullanıp, bütün insanlığı Türk ne kadar kötü bir şey kabul ettirecekler….. ve çok ilginçdir, ki bu amaçta içimizde canla başla çalışan bir sürü şahıs var….. Yakında göreceğiz,… Aztekleri Türk kesti, mayaları Türk becerdi, Amerika’nın yerli halkını Türk kırdı, … Avustralya’da bir tane Aborricini bırakmadı. Onu kesti, bunu yaktı, öbürünü cimcikledi, benim saçımı çekti…. Bu iş böyle sürüp gidecek, ama nereye kadar….!!!!!

  Cevapla
 15. 9 ay önce

  voro. delikanlı ol da kendinin ne olduğunu yaz ona göre yanıt verelim. öyle yaz kaç yapma! Türk vatandaşlığı ağır geldiyse kimseyi zorlamıyorlar. Sıktınız artık artık. Türkün devletinde türke laf sıkıyorsunuz.

  Cevapla
 16. 9 ay önce

  yahya. sen de tarif ettiğin insanlık kavramının içindesin 🙂

  Cevapla
 17. 9 ay önce

  1-kendilerini kullandırmasalardı. 2-söylediklerin yalan 3-Rusların zulmünden kaçarak Türklere sığınan kendileri 4-sığındıkları devlette kanları bitlenince o devlete asimilasyoncu olarak hitap edenlere verilecek sıfatları yazmıyorum moderatör engelliyor. neden çünkü o da türk. bizim türkler ne yazık ki düşmana bile cevap verirken saygılı olmamızı istiyorlar. umarım tanrı her türkü uyandırır. 5- Ne mutlu Türküm diyene.

  Cevapla
 18. 9 ay önce

  Sayın yorumcu, yazdıklarınız içinde bilgi yok….. sadece baştan aşağı KİBİR,.. hey maşallah…!!

  Cevapla
 19. 9 ay önce

  Almanya’da yeni kurulacak olan “Trafik Lambasi Koalisyonu’nun ” Disisleri Bakanligi ve Tarim Bakanligi Yesiller Partisi’ne verildi !
  Türk ve Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk düsmani, ” düsük zekali ” ama agzi cok laf yapan, Cem Özdemir; bu partinin yillarca es baskanligini yapti.
  Almanya’daki Sözde Ermeni Soykirimini tanima yasasi Haziran.2016 ‘da Alman Federal Meclisi’nde kabul edilirken, bu Sirtlan elebasiydi. SPD ‘den birkaci dahil, bütün etnik kürtcü, etnik ermenici, Türkiye Cumhuriyeti düsmani Alman Siyasetcilerini örgütledi. Yasa Tasarisini bizzat bu Sirtlan hazirladi.
  Su an parti baskani Annalena Baerbock, yani ; yeni ALMAN DISISLERI BAKANI ! bu sirtlanin yetistirmesidir.
  Bu Sirtlan, “Yasa tasarisinin kabulu sonrasi”, cok fazla ölüm tehdidi aldi. Korkudan asla Türkiye’ye ayak basamadi, halen de öyle..Türkiye ile iliskilerde daima sorun cikaracagi icin, bu nedenle; ona Tarim Bakanligi’ni verdiler. Ama emin olun Alman Disisleri Bakanligi’nin “gölge adami ve suflörü” olacaktir.
  “Deutsche Welle ve Yesiller Partisi ” zaten Heinrich Böll Vakfi’nin bir parcasidir.
  Kissadan Hisse; bundan sonraki gelecek 4 yil boyunca, DW daima bu tür Türkiye bölücülügü yapan politikalar izleyecek ve bunlari acik acik yazacaklardir !
  Rahmetli Vatansever , büyük Atatürkcü , yazar, ögretim görevlisi , tarihci Doc. Dr. Necip Hablemitoglu bu ve bunun gibi Türkiye’yi bölmeye ant icmis bütün Alman Vakiflari’ni anlatan kitap/kitaplar yazdi. Hablemitoglu’nun katil ve katillerini, azmettiricilerini yine Almanya Demokratik (!) Cumhuriyeti korudu, kolladi.
  DWelle, Eisberg’in görünen kismi, alti cok derin…cok…yasayip görecegiz…

  Cevapla
 20. 9 ay önce

  türkiye gibi bir ülkeye ne zaman minnet ve saygı duyulacak merak ediyorum.. sığınmacıların botlarını patlatan uyarı ateşini direk kafalara sıkan avrupaya gıpta ile bakmaya devam edin.. gün gelir bir türkiye daha bulamaz olursunuz ama iş işten geçmiş olur

  Cevapla
 21. 2003 yılında kurulmuş, öncesinde yok, enteresan tarih değilmi..yani, Türkiye’de iktidar değişikliği ile beraber kurgulanan dernek, vakıf vs lerden diyebilirmiyiz..
  Benim baba tarafımda Kafkas göçmeni, bunlar Kafkas halklarını filan temsil etmiyor, birileri tel maşa olarak kullanıyor diyebilirmiyiz..

  Cevapla
 22. Burda kimin kim olduğu belli değil, klavye konuşuyor, belkide Kafkaslıkla ilgin bile yoktur..işin kötüsü, ülkeye doluşturulan kaçkınların gelecekteki nesilleri de senin gibi yazacaktır..

  Cevapla
 23. Ethem kazansaydı, mağlup olan düşmana (Yunan’a) mı kendini teslim edecekti, oyuncağı olacaktı…zaten vatan kurtaran komutanlar teslim olmaz, ölene kadar gider, size ölmeyi emrediyorum diyebilir…boş yazma..

  Cevapla
 24. 9 ay önce

  PKKdan once kim Kürt bilmezdik, herkes birdi, sagolsunlar kim Kürtmüş öğrenip ayrıştık. Halen ceremesini çekiyoruz. Simdi de kim Çerkez bilmiyoruz, yakinda bize kim Çerkez onu da öğretirler, belli oldu. Bu Suriye neden boyle birbirine girdi diye soranlar sonra bir bakarlar aynisi kendi ulkesinde olmus. Bi de kendilerini degil baskalarini suclarlar.

  Cevapla
 25. 9 ay önce

  Çerkesler’in soyunu kurtaran bir millet, asimilasyonla suçlanıyor. Tarih bilmez, gerçekleri çarpıtır.

  Cevapla
 26. 9 ay önce

  Çok uzağa gitmeye gerek yok, yakın zamandaki Yugoslaya örneğini incelediğimiz zaman çok açıkça görünüyor her şey Yugoslavya’nın parçalanmadan önce yapılannın aynısı Türkiye’de uygulanıyor. Soros ve işbirlikçileri bu tür dernek ve stk ları besler büyütürler, kullanırlar…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!