Deutsche Welle’nin ‘Çerkes’ kışkırtmasına o dernekten küstah destek!

Alman devletinin yayın kuruluşu Deutsche Welle Türkçe’nin tepkilere neden olan belgeseline Kafkas Dernekleri Federasyonu’ndan destek geldi. Açıklamada Türkiye asimilasyonla suçlandı.

Deutsche Welle’nin ‘Çerkes’ kışkırtmasına o dernekten küstah destek!

Alman devletinin yayın kuruluşu Deutsche Welle Türkçe, Youtube hesabından yayınladığı videoda Çerkesleri konu almıştı. 

“Kafkasya’dan Türkiye’ye Çerkeslerin hikayesi I Dünyada en fazla Çerkes Türkiye'de yaşıyor” başlıklı belgeselde Araştırmacı yazar Fahri Huvaj’ın görüşlerine de yer verilmişti. 

Huvaj, "Bütün dünyada en fazla Çerkes nüfus Türkiye’dedir. Ve maalesef en büyük asimilasyon ve en büyük yok oluş da Türkiye’dedir.” ifadelerini kullanmıştı. 

DEUTSCHE WELLE'YE KÜSTAH DESTEK!

Açıklama tepkilere neden olurken, Kafkas Dernekleri Federasyonu bir açıklama yayımladı. 

Açıklamada Deutsche Welle Türkçe’nin belgeseline destek verilerek, Türkiye asimilasyonla suçlandı:  

'EN FAZLA ASİMİLASYON TÜRKİYE'DE..'

“Bu süreçte ayrı bir halk olarak anadillerini, kültürel kimliklerini korumak, geliştirmek için gereken şartların sağlanmaması ve bazı engellemeler sebebiyle bugün 4-7 milyon arasında Çerkesin yaşadığı Türkiye’de Çerkeslerin bir asimilasyon olgusunu yaşadıkları doğrudur. Anavatanlarındaki nüfus ile Türkiye’de yaşayan nüfus karşılaştırıldığında en fazla asimilasyon Türkiye Çerkeslerini etkilemiştir.“

'ULUS DEVLETİN TEKÇİ ANLAYIŞI...'

Açıklamada ulus devlet de hedef alındı:

“Öte yandan ulus devletin inşasında tekçi anlayışın da etkisiyle yer yer özellikle anadilinin kullanımı konusunda “Vatandaş Türkçe konuş” kampanyası gibi kimi uygulamalar, dil ve kültürel unsurların kamusal alana girememesi gibi güçlükler, Çerkes Ethem üzerinden Çerkes kimliği üzerine yüklenen ihanet kavramının olumsuz ve zorlayıcı etkileri, 1923 Güney Marmara köylerinin tehcir edilmesi gibi unsurlar asimilasyonu kolaylaştırmıştır.”