Deva Partisi kurucusundan NATO’ya karşı olan generallere çirkin benzetme

Deva Partisi Kurucusu emekli Binbaşı Metin Gürcan, NATO’ya tepki gösteren, NATO’dan çıkılmasını isteyen emekli general ve büyükelçiler için Mickey Mouse (Miki Fare) benzetmesi yaptı.

Deva Partisi kurucusundan NATO’ya karşı olan generallere çirkin benzetme
Deva Partisi kurucusundan NATO’ya karşı olan generallere çirkin benzetme

VERYANSIN TV

KRT’de yayınlanan Bakış Açısı programına konuk olan Deva Partisi Kurucusu emekli Binbaşı Metin Gürcan, Türkiye ile NATO ilişkilerini değerlendirdi. Türkiye ile NATO’nun katolik bir evlilik yaptığını, ikisinin de birbirine kaynak olduğunu, parçalanamaz bir bütün olduğunu savunan Gürcan, NATO’dan çıkılması gerektiğini söyleyen ya da askeri kanadına sıcak bakmayan emekli askerlere tepki gösterdi.

Gürcan, "Medyada bakıyorum, emekli generallerimiz emekli komutanlarımız çıkıyor, böyle yani o kadar Mikey Mouse diyorum ben, analizler yapıyorlar ki benim aklım hafzalam şaşıyor" dedi.

"NATO’da tek bir gün görev yapmadım, NATO’nun tek bir avrosu, doları benim boğazımdan geçmedi" diyen Gürcan, emekli generaller için, "Çoğunu yakınen tanıyorum. Bir kısmı NATO savunma kolejinde eğitim almış, bir kısmı daimi görev dediğimiz 2 sene 3 sene görevlere gitmiş. Şunu sormaktan kendimiz alamıyorum, emekli binbaşı olarak, bu insanların bu kadar NATO’yla var oluşsal bir sorunu, reddiyesi varsa o zaman Silahlı Kuvvetler’de görev esnasında böyle bir görev çıktığında reddetselerdi, niye gittiler?" 

Gürcan "NATO’da görev yapmış insanlar, şimdi o kadar popüler, maganizsel analizlerle karşımıza çıkıyorlar ki, ben eskiden gülüyordum, artık ciddi anlamda üzülmeye başladım. Ve kaygı da duymaya başladım. Son 3-4 senedir, NATO’nun askeri kanadından çekilsek mi, NATO’dan çıksak mı tarzında sokakta konuşulan, popüler siyasetin mevzusu olan konular, öyle koca koca makamları olan, emekli generaller, emekli büyükelçiler tarafından ifade edildiğinde çok üzülüyorum" dedi. 

Metin Gürcan, NATO’nun Yunanistan Türkiye krizine çözüm ürettiğini, aynı zamanda NATO’nun Türkiye’ye nükleer caydırıcılık yaptığını, bu nedenle Türkiye’ye büyük faydalarının olduğunu iddia etti.