DEVA’da ‘ilk 4 madde’ krizi… Babacan'ı eleştirince ihracı istenen isimden 'HDP' açıklaması

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Anayasa’nın ilk 4 maddesi hakkındaki sözlerine tepki gösteren partinin Kurucular Kurulu Üyesi Musa Malik Yıldırım, kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmişti. Yıldırım’dan yeni açıklama geldi.

DEVA’da ‘ilk 4 madde’ krizi… Babacan'ı eleştirince ihracı istenen isimden 'HDP' açıklaması

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Anayasa’nın ilk 4 maddesi hakkındaki sözlerine tepki gösteren partinin Kurucular Kurulu Üyesi Musa Malik Yıldırım ihracının istenmesinin ardından yeni bir açıklama yaptı.

İhracın bir utanç değil şeref olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Öncelikle şunu ifade edeyim: Türkiye Cumhuriyeti'ni, milletimizi ve onun değerlerini korumak uğruna verdiğim siyasi mücadele, beni bulunduğum yerden ihraç ettirecekse, bu şahsım adına utanç değil, şereftir...” dedi. 

‘HDP İLE GİZLİ MÜTTEFİKLİĞİ…’

Açıklamasında "Kurulurken demokrasiye ve özgürlüklere vurgu yapan parti, benim haklı eleştirilerime tahammül göstermek yerine, demokrasi ve özgürlük derken, meğer HDP çizgisinin savuna geldiği demokrasi ve özgürlük anlayışını kastetmiş" ifadelerini kullanan Yıldırım parti yönetimine şu soruları yöneltti:

"Sizin kutsalınız ve dokunulmazlarınız nelerdir? 

HDP'yle gizli müttefikliği çağrıştıran bu dilin sırrı nedir? 

Türk'ün vatanında Türk'ü yok saymaya çalışan projelerde rol mü üstlendiniz?" 

NE DEMİŞTİ?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ülkede "uygun iklim" olduğunda Anayasa'nın ilk dört maddesi üzerinde de konuşulabileceğini savunmuştu.

Babacan’ın sözlerini eleştiren Yıldırım, "Ülkeye demokrasi getirme iddiasındaki bir parti ve genel başkanının, daha yolun başında parti içi demokrasiyi yok sayması, ciddiyeti ve samimiyeti ortadan kaldırmıştır. Demokrasi deyince evrensel ilkeler akla getirilirken daha çok ülkemizin birlik ve beraberliğini hedef alan HDP ve türevlerinin taleplerini esas alan bir yaklaşım söz konusudur. Özünde demokrasi olmayan, demokrasiyi kendi kötü emellerine paravan etmek isteyen bu ihanet şebekelerine kapı aralamak şahsımın onaylayabileceği bir durum değildir. Millete hizmetle, bölücülere taşeronluk arasında dağlar kadar fark vardır ve hiçbir demokrasi kılıfı bu farkı göz boyama yöntemiyle bizlere yediremez" demişti.

Yıldırım, “Sayın Babacan, Anayasa'nın ilk dört maddesi bizlerin vazgeçebileceği, konuşurken sesinin titreyeceği, yutkunacağı, tartışmaya açacağı maddeler değildir. O maddeler günlük tutar gibi, şarkı sözü yazar gibi ya da emperyal bir güç dikte ettirir gibi yazılmadı” ifadelerini kullanarak, bu konuda asla taviz veremeyeceğini kaydetmişti.

İlgili haberler için tıklatın: 

Ali Babacan'dan Anayasa'nın ilk dört maddesi sorusuna yanıt: Uygun iklim olduğunda...

Ali Babacan'ın partisinde 'ilk 4 madde' krizi: Artık bardağı taşırdı!

‘İlk 4 madde’ krizi büyüyor... Babacan'ı eleştirince ihracı istendi