Dhkpc elebaşı denilen Ümit İlter serbest bırakıldı

DHKP-C’nin Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen ve daha önce 1 milyon lira para ödülüyle Yeşil kodla aranan örgütün bir numarası Ümit İlter serbest bırakıldı.

Dhkpc elebaşı denilen Ümit İlter serbest bırakıldı

İstihbarat çalışmaları ile teknik ve fiziki takip sonrası operasyonlarını gerçekleştiren İstanbul polisi, terör örgütü DHKP/C'ye operasyon yapmıştı.

İçişleri Bakanlığı'nın aranan Teröristeler Listesi'ndeki biri mavi, biri yeşil ve sekizi gri kategoride bulunan 10 örgüt üyesi yakalanmıştı.

'ÖRGÜTÜN ELEBAŞI' DENİLDİ

DHKP/C'nin kurucusu Dursun Karataş'ın 2008'de ölümünden sonra örgütün başına getirildiği iddia edilen 'yeşil' kategoride yer alan Ümit İlter, 26 Şubat'ta Okmeydanı'ndaki İdil Kültür Merkezi'ne yapılan baskında yakalanmıştı. İlter'in binanın üst katındaki küçük gizli bir bölmede ele geçirilmişti.

Aynı operasyonda 'gri' kategoride aranan örgütün Türkiye sorumlusu Caferi Sadık Eroğlu ile Emel Yeşilırmak ve İbrahim Gökçek de gözaltına alınmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında DHKP-C terör örgütü yöneticiliğinden iddianame düzenlenen İlter, istanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyordu.

Mahkemeden dün ilginç bir karar çıktı. Örgütün lideri olduğu iddia edilen Ümit İlter, örgütün diğer Türkiye sorumlusu Sadık Eroğlu ve Emel Yeşilırmak serbest bırakıldı.

Ümit İlter’in 29 Ocak 1991 yılında İzmir Alsancak’ta bulunan ABD Konsolosluğu ve Çay Mahallesi'nde bulunan polis merkezine yönelik 1 polisin şehit olduğu, 8 polisin de yaralandığı bombalı saldırılara katıldığı iddia edilmişti.