‘Dilenci köy’! Yıllık kazançları dudak uçuklattı

Atadan dilenci köy olarak tanınan Adana'nın Kozan ilçesine bağlı Turgutlu Köyü, dilenerek elde ettikleri mal varlıklarıyla gündem olmaya devam ediyor.

featured

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ekonomik durumu iyi olmayan kişilerin banka hesaplarında yüklü miktarlarda işlem yapıldığını tespit etti. Mali polis, araştırmayı derinleştirdiğinde vatandaşların manevi duygularını istismar ederek halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde engelli ve çocukları dilendiren çeteyi belirledi. Ekiplerin, 3 ay süren takip sonucunda belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlenerek 5 kişi gözaltına alındı.

94 YAŞINDAKİ YATALAK KADINI EL ARABASI İLE DİLENDİRDİLER

Çete üyelerinin kendisini tek başına idare edemeyen 94 yaşındaki yatalak yaşlı kadını el arabası veya tekerlekli sandalye vasıtasıyla ve engelli ile çocukları dilendirdikleri tespit edilirken kendilerini ihtiyaç sahibi göstermek için kıyafetlerini eski, yırtık, kirli kıyafetlerle değiştirdikleri ortaya çıktı.

Trafik ışıklarında dilencilik yaptırarak yaya ve araç güvenliğini tehlikeye soktukları gibi para vermek istemeyen vatandaşların araçlarına zarar verdikleri tespit edildi. Ayrıca çete üyelerinin polis ya da zabıtaları gözetlemek amacıyla gözcülük yaptıkları belirlendi.

3 MİLYON LİRALIK VURGUN

Dilendiriciler toplamış oldukları paraları gün sonunda çete üyeleri teslim ederken bu miktarın günlük 2 bin ile 2 bin 500 lira olduğu ve her gün düzenli olarak PTT ve banka hesaplarına yatırıldıkları tespit edildi. Çetenin banka hesapları incelendiğinde son 1 yıl içerisinde yaklaşık 3 Milyon TL para hareketinin olduğu saplandı.

Sabah’ın haberine göre çetenin geçmişinde ilginç detaylara ulaşıldı. Adana Kozan İlçesi’ne bağlı Turgutlu köyü, 1988 yılında hazırlanan ‘Dilenci Köyü’ programı ile ilk kez karşımıza çıktı. Muhabir uzattığı mikrofon ile köy sakinleri dilencilik yaptıklarını kabul etmiş mal varlıkları ise şaşkına çevirmişti. Ankara’da engeli yaşlı kadını ve çocukları dilendiren çetenin de Turgutlu köyünden oldukları ortaya çıktı.

DİLENME PARASIYLA EV, TRAKTÖR, TARLA VE BAHÇE

Çetenin memleketlerindeki mal varlığı dudak uçuklattı. Çete üyeleri Ankara’da dilendiricilik yaptırarak topladıkları paralar ile köylerinde ev yaptırdıkları, traktör ile tarla ve bahçe satın aldıkları ortaya çıktı. Yaz aylarında ise; hasat için Turgutlu köyüne tekrar dönüş yaptıkları belirlendi.

ATADAN DİLENCİLER

Atadan dilenci köy olarak tanınan Turgutlu, zaman zaman kamuoyunu meşgul etmeyi başardı. Turgutlulular başta İstanbul ve Konya olmak üzere Türkiye’nin çeşitli kentlerine dağılıyorlar. Yaz aylarında Antalya ve Bodrum’a giden Turgutlu’nun dilencileri, Şanlıurfa, İzmir, Denizli, Bursa ve Kayseri piyasasının da hakimi.

‘Dilenci köy’! Yıllık kazançları dudak uçuklattı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!