Dilipak bildiğiniz gibi: ‘Sevgi ve saygı zorla mı?’

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, bugün yazdığı 'Sevgi ve saygı, zorla mı?' başlıklı yazısında 'Atatürk'ü Koruma Kanunu' olarak bilinen Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'un kaldırılmasını istedi.

Dilipak bildiğiniz gibi: ‘Sevgi ve saygı zorla mı?’

Akit yazarı Abdurrahman Dilipak bugünkü köşe yazısında “Sevgi ve saygı, zorla mı?” başlıklı tepki çekecek bir yazı kaleme aldı.

Dilipak, yazısında Atatürk’ü Koruma Kanunu olarak bilinen Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’un kaldırılması gerektiğini söyleyerek, Latife Hanım ile ilgili o çirkin iddiaları yeniden gündeme getirdi.

Dilipak’ın bu yasayı Demokrat Parti’nin çıkardığını bilip bilmediği ise merak konusu.

Dilipak “put” gibi sözlerle oldukça kışkırtıcı ve kavramları olguları birbirine karıştırdığı, “Sahi, Doğu Perinçek’in “Atatürk”ünü nereye koyacağız! “Hangi Atatürk”ü anacağız camilerde, CHP’nin Atatürkü’nü mü, Kenan Evren’in Atatürkü’nü mü, Doğu Perinçek’in Atatürkü’nü mü!” diyerek mugalata yaptığı yazısında şunları söyledi:

“Hz. Muhammed devrinde Mekke’de yaşıyorsam, putlara saygı duymam mı gerekecekti! Ya da Hz. İbrahim, Nemrud’a, put yapan babasının yaptığı putlara saygı mı duyması gerekiyordu! 

(…) Şimdi bir de ‘Yeşil Kemalistler’imiz çıktı. Kemalizme en büyük zararı anti Kemalistler değil bu ‘Yeşil Kemalistler’ veriyor aslında. İşi daha da sulandırıyorlar. Ama tabii bu oportünizmin kimseye bir faydası yok! Müslümanlara da zarar veriyorlar. Keşke herkes kendisi olsa. Hakaret olmadan eleştiri için önce herkesin eteğindeki taşı dökmesi gerek. Artık internet var. Latife hanımın mektuplarını yasaklayarak neyi saklayabilirsiniz ki!

Koruma kanunu kalksın ve anayasadaki, giriş ve bazı maddelerle ilgili “değiştirilemez” şartı kaldırılsın, önce şartlar eşitlensin ve hukuki bir zemin oluşturulsun. O zaman bu işten herkes kazançlı çıkar.”

MUSTAFA ARMAĞAN’DAN DERS ALMAMIŞ

Dilipak’ın yazısında yeniden gündeme getirdiği Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın mektubunu Mayıs 2017 tarihli kapağına taşıyan Derin Tarih Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Armağan’a 5816 sayılı Atatürk’ü Koruma Kanunu’nu ihlal ettiği gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti.

Armağan, “Bizim yaptığımız sadece Boston Sunday Advertiser gazetesinin 21 Şubat 1926 tarihli nüshasında çıkan haberi Türkçe’ye tercüme ederek yayımlamaktan ibaret. Gerçekte mahkum edilen Atatürk’ün eşi Latife Hanım oldu” ifadelerini kullanmıştı.

ATATÜRK’Ü KORUMA KANUNU NE ZAMAN ÇIKTI?

Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun, kamuoyunda anıldığı şekliyle Atatürk’ü Koruma Kanunu, 31 Temmuz 1951’de kabul edilmiş bir Türkiye Cumhuriyeti kanunudur.

ATATÜRK’Ü KORUMA KANUNU’NU KİM ÇIKARDI?

Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun, kamuoyunda anıldığı şekliyle Atatürk’ü Koruma Kanunu, 31 Temmuz 1951’de Demokrat Parti tarafından hazırlanıp önerilmiş ve Demokrat Partili milletvekillerin oylarıyla kabul edilmiştir.

Bilindiği gibi  Demokrat Parti 14 Mayıs 1950 seçimlerinde 27 yıllık CHP iktidarını yıkmış ve mecliste çoğunluğu elde etmişti.

Yasayı hazırlayan liderleri Adnan Menderes, Fuat Köprülü, Celal Bayar gibi önderleriydi.

Yasa bilinenin aksine CHP’ye karşı hazırlanmış bir yasadır. CHP maalesef o yıllarda İnönü’yü öne çıkararak Atatürk’ün hatırasını unutturmaya çalışıyordu.

ATATÜRK’Ü KORUMA KANUNU’NUN MADDELERİ NEDİR?

Konusu, ülkenin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’e karşı işlenecek suçlardır.

Atatürk’ü Koruma Kanunu, Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimselere yönelik uygulanan cezayı belirten bir kanundur.

Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında uygulamaya konan bu kanun, 25 Temmuz 1951 tarihinde kabul edilmiş ve 31 Temmuz 1951 tarihinde de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir

5816 numaralı Atatürk’ü Koruma Kanunu maddeleri:

Madde 1 – Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk’ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk’ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir. Yukarki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.Madde 2 – Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.Madde 3 – Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re’sen takibat yapılır.Madde 4 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.Madde 5 – Bu kanunu Adalet Bakanı yürütür.

ORTAYLI’NIN ATATÜRK DÜŞMANLARI HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ

Prof. Dr. İlber Ortaylı, CNN Türk’te yayınlanan Hafta Sonu programında Gazi Mustafa Kemal Atatürk düşmanları hakkında şöyle konuşmuştu: