Dilipak: Montrö, Türkiye'nin hakimiyetini kısıtlıyor

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından gelen geliri Süveyş Kanalı ile karşılaştırarak, "Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye’nin hâkimiyetini kı-sıt-lı-yor" iddiasında bulundu.

Dilipak: Montrö, Türkiye'nin hakimiyetini kısıtlıyor

Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un sözleriyle başlayan, 104 emekli amiralin yayımladığı bildiriyle devam eden Montrö Boğazlar Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin olarak, "Sahi bizimkiler Montrö’yü nasıl savunur! 'Mecburduk' de, anlarım. Bugün bu konuyu yeniden gündeme getirmek doğru değil' de, anlarım. Ya hu, 'Gemilerin geçişini düzenleyen Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye’nin hâkimiyetini kı-sıt-lı-yor" dedi. 

Dilipak, şöyle devam etti: 

"Mısır 2017’de Süveyş kanalından 5 milyar 585 milyon dolar gelir elde etmiş. Dünya ticaretinin gelişmesi ve deniz trafiğindeki artış sonucu Mısır’ın Kanal gelirinin 2019 sonu 7 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor. Peki, İstanbul ve Çanakkale boğazından bizim elde ettiğimiz gelir ne? 2019’da geçiş yapan 42 bin gemiden Montrö anlaşmasına dayanılarak alınan fener, tahlisiye ve sağlık ücretleri dışında kalan kılavuzluk ve römorkör hizmetleri toplam olarak 143 milyon dolar. Dikkat: Süveyş kanalının, günlük geliri. 15 milyon dolar. Yani bizim 2 kanalın geliri, Süveyş’in 10 günlük geliri kadar bile değil! Peki 'Bizim' 'Demokrasi havarisi' amiraller bunu bilmezler mi?. Bir son dakika bilgisi, iddia o ki, bildiriyi İYİ Partili emekli amiral Ergun Mengi kaleme almış. Bu işin içinden, bir zamanlar Kamhi ve Alaton’un da içinde yer aldığı 'Kulüp'ün 'şahsı manevisinde mündemiç' 'Encümen-i Daniş' çıkarsa şaşmam.. Dikkat Kulüp rakısının sarhoşluğu başka sarhoşluklara ve bağımlılıklara benzemez."