‘Dimyat’a mı ‘Midyat’a mı pirince giderken bulgurdan oluyoruz?

Türklerin binlerce deyiminin arasında en güzellerinden ve en çok kullanılanlarından biri 'Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak' deyimidir. 'Elindeki az ile yetinmeyip, daha çok peşinde koşanlar bazen ellerindeki azı da yitirebilirler' anlamına gelen bu söz ne yazık ki yanlış kullanılmaktadır.

‘Dimyat’a mı ‘Midyat’a mı pirince giderken bulgurdan oluyoruz?

Deyimde yer alan Mısır’daki Dimyat şehri yerine Mardin’in ilçesi Midyat’a pirince gitmekte ısrar edenler maalesef çok.

Bu yanlışı yapanlar da aşağıdaki örnekte görüleceği gibi genellikle “Midyata giderken evdeki bulgurdan pirinçten olmayı” biraz da arzu edenler.

DEYİMİN DOĞRUSU:  Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak.

YANLIŞ:  Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak

Deyimde Mısır’daki Dimyat şehri kastedilmektedir, Mardin’in Midyat ilçesi değil.

 

dimyat mısır
Dimyat’ın haritadaki yeri
“MİDYAT”A PİRİNCE GİDEN BAZI KÖŞE YAZARLARI

Ceyda Karan’ın Cumhuriyet Gazetesi’nde 4 Mart 2015 günü yayınlanan “Musul’un fethi” başlıklı yazısından:

Ortadoğu deneyimi, tarihsel refleksleri memleketi yöneten siyasi heyetten fazla olan bir “üst-akıl” olmasını umut edelim ve 7 Haziran’dan önce, son 20-30 yıllık tarihi “Bir koyup üç almakla” yola çıkıp “Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak”la özetlenebilen memleketimizde “Musul’un fethi” söylemleriyle karşı karşıya kalmayalım diye dua edelim…

Asaf Savaş Akat’ın 17 Ocak 2015 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayınlanan “Tasarrufçu ile sohbet” başlıklı köşe yazısından:

Tasarrufçunun ilk hedefi tasarrufunu korumak olmalıdır. Gelir elde etmek arzusu hiçbir zaman koruma hedefinin önüne geçmemelidir. Bu ilke çok önemlidir. “Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” özdeyişini hiç unutmayın.

Rauf Tamer’in Posta Gazetesi’ne 5 Ağustos 2011 tarihinde yayınlanan “Kendi düşen…” başlıklı yazısından:

Ne biçim siyaset bu? Nasıl bir strateji? Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak kimin dahiyâne fikri acaba? İş onunla da bitmiyor.

Çetin Altan’ın, Milliyet Gazetesi’nde 5 Ağustos 2011 tarihinde yayınlanan “Yumurtanın sarısı, yere düştü yarısı” başlıklı yazısından:

Bu arada Mardin’in Midyat’ında da Botaş ham petrol boru hattına bir sabotaj düzenlenmiş. İtfaiye de çaresizmiş, borulardaki ham petrol yanıp tükeninceye kadar sürüp gitmiş alevlerin yükselip durduğu yangın… “Midyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olma” diye de bir halk deyimi var…