Dışarıdan fonlanan Türk gazeteler ABD raporunda

ABD merkezli düşünce kuruluşu Center for American Progress'ın 'Türkiye'nin Değişen Medya Ortamı' raporunda, T24, Gazete Duvar, Medyascope ve Bianet gibi internet gazetelerinin yurt dışından fonlandığı iddia edildi.

Dışarıdan fonlanan Türk gazeteler ABD raporunda

ABD düşünce kuruluşu Center for American Progress, “Türkiye’nin Değişen Medya Ortamı” adında bir rapor yayınladı. Andrew O’Donohue, Max Hoffman ve Alan Makovsky’nin kaleme aldığı raporda, ABD’nin Türk medyasında fonladığı bazı kesimlere desteğin devam etmesi gerektiği ifade edildi.

Raporun en dikkat çekici kısmı ise, 2016-2019 yılları arasında Ulusal Demokrasi Vakfı'nın (NED) Türkiye’de gazeteciliğin desteklenmesi için sağladığı finansmanını altı kat arttırmış olduğu vurgusu oldu.

Star'ın aktardığına göre, rapor, bu finansman seviyesinin muhafaza edilmesinin önemli olduğuna da raporda yer verdi.

NED ve diğer ABD’li fon kuruluşlarının Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi medya sitelerini fonlamasının önemli olduğunu açıklayan rapor, bu haber sitelerini “Batı desteği alan dijital kuruluşlar” olarak nitelendirdi ve verilen desteklere rağmen Rusya destekli Sputnik Türkiye kadar etkili olamadıklarını vurguladı.

Yerel gazetelerin önemli bir fırsat alanı olduğunu vurgulayan rapor, ABD’li fon sağlayıcıların çalışmalarına yerel gazeteleri dâhil etmeleriyle bu fırsatın da değerlendirilebileceğini belirtti.