Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: AB’ye üyelik egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir

featured

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Bizim için Avrupa Birliği’ne üyelik bir kara sevda meselesi değil, bir özenti meselesi de değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir.” dedi.

Valilik Konferans Salonu’nda düzenlenen “İl İl AB Buluşmaları-9” programına katılan Kaymakcı, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ilişkileri hakkında bilgilendirmede bulundu.

‘AB’YE TAM ÜYELİK DIŞINDA HİÇBİR FORMÜL YOK’

AB’ye tam üye olmak istediklerini belirten Kaymakcı, tarihi, coğrafyası, ekonomisi, sanatı, sporu ve ticaretiyle Türkiye’nin bir Avrupa ülkesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yani biz Meksika veya İran olsaydık belki Avrupa Birliği bizi ilgilendirmeyebilirdi ama biz bir Avrupa ülkesiyiz. Siyasetiyle, ekonomisiyle, ticaretiyle, üniversitesiyle, akademisiyle Avrupa ülkesiyiz. Eğer Avrupa ülkesi olup Avrupa Birliği içerisinde olmazsanız ne olur? Diplomalarınızın denkliğinizi kimse tanımayabilir, ihraç edeceğiniz malın sertifikasını kimse tanımayabilir. Bizim için Avrupa Birliği’ne üyelik bir kara sevda meselesi değil, bir özenti meselesi de değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir. Onun için bu da bize tam üyelik dışında hiçbir formül vermiyor.”

Vize serbestisi konusuna da değinen Kaymakcı, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Üyelik için istenen son 6 kriterin yerine getirilmesi noktasına geldiklerinde, vize serbestisi konusunda ellerinin güçleneceğine değinen Kaymakcı, şöyle devam etti:

“Bazı Batılı ülkelere vize elde etmekte vatandaşlarımızın zorlandığını görüyoruz. Bu konuda Sayın Bakanımız da bir açıklama yaptı. Özellikle pandemi döneminde bu ülkelerin büyükelçilikleri, konsoloslukları personel sayısını ciddi şekilde azalttı. Pandemi döneminde vize başvuruları neredeyse yüzde 20 düzeyine düşmüştü, şimdi pandemi sonrası özellikle bu yaz birden bire 15-20 kat vize talebinde artış oldu. Bu da ciddi yığılmalara ve beklemelere neden oluyor. Biz bu sürecin hızlandırılması konusunda, Sayın Bakanımız dahil olmak üzere gerekli uyarıları yaptık. Sanıyorum birçok Ankara’daki Batılı büyükelçilik de bunu anlıyor ve bu beklentimizin haklı olduğunu söylüyor. Umarız önümüzdeki dönemde birtakım kolaylaştırmalarla bu süreci hızlandırabiliriz.” (AA)

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakcı: AB’ye üyelik egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Türkiye’nin en büyük sorunu bağımsızlık sorunudur. Yabancı devletlerin özellikle avrupa ülkelerinin; ingiltere,fransa,almanya vb. ve özellikle amerikanın güdümünden kurtulduğu an işte o zaman esas kalkınmayı,sosyal,ekonomik,bilimsel gelişmeyi göreceğiz. Türkiyenin çıkarı kendi öz milletinin çıkarıdır bu da tam bağımsızlıkla kazanılabilir. Diğer alternatifler ölüm döşeğinde seruma mahkum bir millet demektir, bu asla kabul edilemez.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!