service

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye yönelik ‘ifade özgürlüğü’ eleştirilerine ‘Macron’un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum’ diye yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında bulunduğu Avrupa Konseyi’nin kuruluşunun 70. yılı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Çavuşoğlu, Strazburg’daki Opera binasında düzenlenen törene, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Onursal Başkanı olarak katıldı.

Çavuşoğlu, Macron’un, AKPM Genel Kuruluna hitabında popülizme kapılarak Türkiye’ye yönelik gerçek dışı iddialarda bulunduğunu belirterek, Fransa Cumhurbaşkanının “lüzumsuz ve gereksiz suçlamalarda bulunduğu” değerlendirmesini yaptı.

Macron’un göç konusunda Türkiye’yi eleştirmesinin büyük bir talihsizlik olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bugüne kadar Avrupa Birliği (AB) ile yapılan anlaşmayı eksiksiz uyguladıklarını anımsattı.

Çavuşoğlu şöyle konuştu: “Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un bugünkü konuşmalarını ayakları pislik içinde gömülüyken öten horoza benzetiyorum… (İfade özgürlüğü konusunda) Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye dil uzatması haddini aşmaktır… Macron, ülkesine kaç tane mülteciyi almıştır? Onun yerine YPG/PKK’lıları Elysee Sarayı’nda ağırlamıştır.”

İLK KEZ BİR TÜRK AKPM BAŞKANI OLDU

Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında bulunduğu Avrupa Konseyinin 70. yıl dönümü etkinliğinde, Çavuşoğlu’nun yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Linos-Alexandre Sicilianos ve üst düzey siyasetçiler de yer aldı.

Avrupa marşının okunmasıyla başlayan törende Macron, AKPM Başkanı Liliane Maury Pasquier ve Sicilianos, Avrupa Konseyinin önemini anlatan birer konuşma yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyinin kuruluşunun 70. yılı vesilesiyle düzenlenecek etkinliğe katılmak üzere bulunduğu Fransa’nın Strazburg kentinde, inşaatı yeni biten Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Daimi Temsilciliği ile Strazburg Başkonsolosluğunu ziyaret etti.

Daha sonra, törene katılamayan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in kısa konuşmasını içeren görüntü gösterildi. Guterres, Avrupa Konseyinin, kıtada insan haklarını, temel özgürlükleri ve hukuk devletini korumaya katkıda bulunduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, 2010-2012 döneminde AKPM Başkanlığını yürütmüş ve böylece tarihte ilk kez bir Türk vatandaşı AKPM Başkanı olmuştu.

Avrupa Konseyi, İkinci Dünya Savaşı’ndan büyük maddi ve manevi kayıpla çıkan Avrupa’da, halklar arasında uzlaşıyı sağlamak ve kıtada gerginlik ve çatışmanın yerine ortak kurumlar, standartlar ve sözleşmelere dayalı güven ve iş birliği ortamı tesis etmek amacıyla kuruldu.

Konseyi kuran Londra Antlaşması, 5 Mayıs 1949’da 10 Avrupa ülkesi tarafından imzalandı. Konseyin bel kemiğini oluşturan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) ise 4 Kasım 1950’de Roma’da imza atıldı.

Konseyin, savunma dışında hayatın hemen her alanını kapsayan konularda siyasi iş birliğinin yanı sıra, standart oluşturma, bunları yasallaştırma ve denetleme olmak üzere her aşamada üye ülkeler arasında çeşitli düzlemlerde iş birliği öngören kapsamlı bir yapılanması bulunuyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyinin kuruluşunun 70. yılı vesilesiyle düzenlenecek etkinliğe katılmak üzere bulunduğu Fransa’nın Strazburg kentinde, inşaatı yeni biten Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Daimi Temsilciliği ile Strazburg Başkonsolosluğunu ziyaret etti. ( Cem Özdel – Anadolu Ajansı )

Avrupa Konseyi, Türkiye’nin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’yla kurduğu ilk kurumsal bağı temsil ediyor. Türkiye, Konseye kuruluşundan üç ay sonra, Yunanistan ve İzlanda ile birlikte Ağustos 1949’da davet edilerek Konseyin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Türkiye, Konseyin kuruluş ve gelişim yıllarında, Avrupa’nın savaş sonrası psikolojisinden çıkması ve yeniden birleşme yoluna gitmesi için çaba gösterdi.

Türkiye, kuruluşundan bu yana Konseyin çalışmalarına katılarak, Avrupa entegrasyonuna katkılarını, hükümetler arası ve parlamenter platformda dile getirdi. Türk milletvekilleri, kurulduğu günden bu yana AKPM’de yer aldı ve Avrupa’nın inşası, ortak Avrupa kimliği ve vizyonu gibi tartışmalara da temel katkıda bulundu.

Kavgada söylenmez: Macron pislikte öten horoza benziyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 sene önce

    Hahaha yakışır

    Cevapla
  2. 3 sene önce

    Macron assagilik bacaksiz sozum ona diktator cikmis ona buna pis dilini uzatiyor kendi kicindaki boku temizlemek yerine. Macron denen it karaktersiz serefsizin teki.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!