Türkiye karşıtı beşli Libya zirvesine Ankara’dan yanıt

Dışişleri Bakanlığı Doğu Akdeniz’deki gelişmelere yönelik açıklamada bulundu.

Türkiye karşıtı beşli Libya zirvesine Ankara’dan yanıt

Dışişleri Bakanlığı, Mısır’ın başkenti Kahire’de Mısır, İtalya, Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenen Libya toplantısının ardından yapılan açıklamanın gerçek dışı tezlere dayandığını vurgulayarak, Doğu Akdeniz’i iş birliği sahasına dönüştürmek için Türkiye’nin GKRY dışındaki tüm ülkelerle iş birliğine hazır olduğunu bildirdi.

Mısır’daki beşli toplantının ardından dün düzenlenen ortak basın toplantısında Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, “Türkiye’nin Libya’da aşırılık yanlılarına destek vermeye devam ettiğini” iddia ederek, uluslararası toplumun Libya’da fikir birliği oluşturmak için çaba göstermesi gerektiğini söylemişti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “8 Ocak’ta Yunanistan, Fransa, GKRY, Mısır ve İtalya dışişleri bakanlarının katılımıyla Kahire’de düzenlenen toplantının ardından Doğu Akdeniz’deki gelişmelere yönelik yapılan açıklama bütünüyle gerçek dışı tezlere dayanmaktadır.” ifadesi yer aldı.

Türkiye’nin, Libya’nın uluslararası toplum tarafından tanınan meşru hükümeti ile imzaladığı mutabakat muhtıralarının uluslararası hukuka uygun ve meşru olduğunun altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu mutabakat muhtıraları, ülkemizi ve Kıbrıs Türklerini Doğu Akdeniz’de yok saymaya çalışan taraflara bir cevap niteliği taşımaktadır. Esasen 8 Ocak tarihli açıklama, ülkemizin Doğu Akdeniz’deki adımlarının ne kadar haklı ve yerinde olduğunu da bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin bölge ile ilgili projelerde söz hakkı vardır. Doğu Akdeniz’i çatışma değil iş birliği sahasına dönüştürmek üzere, GKRY dışındaki tüm ülkelerle iş birliğine hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isteriz.”