'Dışişleri Yunanistan'ın bu eylemlerini AİHM'ye götürmeli'

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi, Yunanistan'ın mülteci botlarını batırarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı davrandığını belirterek Dışişleri'ne konuyu AB gündemine taşıma çağrısı yaptı.

'Dışişleri Yunanistan'ın bu eylemlerini AİHM'ye götürmeli'
'Dışişleri Yunanistan'ın bu eylemlerini AİHM'ye götürmeli'

VERYANSIN TV

Avrupa'ya geçmek için lastik botlarla Ege Denizi'ne açılan mülteciler, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince Türk karasularına itiliyor. Mültecilere yönelik nefret politikası izleyen Yunanistan'ın daha önce skandal uygulamaları defalarca basına yansıdı. Ölüme terkedilen mülteciler çoğunlukla Türk Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) bünyesinde faaliyet gösteren Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi konuyla ilgili açıklama yaptı.

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı'nın direktörlüğünü yaptığı BAU DEGS sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı...

'AİHM derhal denizde mültecilere karşı cinayete teşebbüs suçu işleyen Yunanistan aleyhinde bir tedbir kararı almak mecburiyetindedir.'

1. Yunanistan mülteci botlarını batırarak ve/veya batırmakla tehdit ederek, onları Türk karasularına sürmek suretiyle en temel insan hakkı olan 'yaşam hakkı'nı ihlal eden uygulamalarını sürdürmektedir.

2. Bu uygulama Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin açık bir ihlalidir. Hem mağdur kişilerin, hem de Türkiye’nin bu uygulamadan her seferinde mağdur kişileri kurtaran taraf olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru hakkı bulunmaktadır.

3. Başvuru, Dışişleri Bakanlığımızca Devlet başvurusu şeklinde yapılabileceği gibi bu Yunanistan uygulamalarından Türkiye sayesinde hayatı kurtarılmış sığınmacılar tarafından da yapılabilir.

4. Bu konuda AİHM derhal Yunanistan aleyhinde bir tedbir kararı almak mecburiyetindedir. Aksi halde kendini inkar etmiş olacaktır.

5. Dışişleri Bakanlığımızın bu adımı bir an önce atmasının, istikşafi görüşmeler öncesinde masaya daha güçlü bir şekilde oturmamızı ve Yunan hamisi AB ülkelerinin kimi himaye ettiklerini daha iyi görmelerini sağlayacağını değerlendiriyoruz.