Dışişleri’nden ABD’ye Ayasofya cevabı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 'ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya açıklaması yapılan açıklamayı hayretle karşılıyoruz.' ifadelerini kullandı.

Dışişleri’nden ABD’ye Ayasofya cevabı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 1 Temmuz 2020 Tarihinde Ayasofya’nın statüsüne yönelik yaptığı açıklama hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya hakkında yapılan açıklamayı hayretle karşıladıklarını belirten Aksoy, “Anayasa ve kanunlarımızla güvence altında olan din ve inanç özgürlüğünün tüm vatandaşlarımız için ayrım gözetmeksizin korunması doğrultusunda hükümetimizce sessiz devrim niteliğinde adımlar atılmıştır. ” dedi.

Kültür ve tarihimizden gelen hoşgörü geleneği çerçevesinde Ayasofya dahil olmak üzere ayırt etmeksizin tüm kültürel varlıkların en titiz şekilde koruduğunun altını çizen Aksoy, “Ayasofya’nın tarihi, kültürel ve manevi değerini de fethederek ülkemizin mülkiyetine aldığımız günden bu yana hassasiyetle yaşatıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Aksoy açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu vesileyle sürekli tekrarlamak durumunda kaldığımız bir gerçeği bir kez daha hatırlatıyoruz. Ayasofya, topraklarımız üzerinde yer alan bütün kültür varlıklarımız gibi Türkiye’nin mülkiyetindedir.

Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiye’nin egemenlik hakları çerçevesinde iç işlerimizi ilgilendiren bir konudur.

Tabiatıyla herkes kendi düşüncesini söylemekte serbesttir. Ancak egemen haklarımız konusunda “uyarıyoruz, dikte ediyoruz” üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir.”