Dışişleri’nden ABD’ye Ayasofya cevabı

featured

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ‘ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya açıklaması yapılan açıklamayı hayretle karşılıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 1 Temmuz 2020 Tarihinde Ayasofya’nın statüsüne yönelik yaptığı açıklama hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya hakkında yapılan açıklamayı hayretle karşıladıklarını belirten Aksoy, “Anayasa ve kanunlarımızla güvence altında olan din ve inanç özgürlüğünün tüm vatandaşlarımız için ayrım gözetmeksizin korunması doğrultusunda hükümetimizce sessiz devrim niteliğinde adımlar atılmıştır. ” dedi.

Kültür ve tarihimizden gelen hoşgörü geleneği çerçevesinde Ayasofya dahil olmak üzere ayırt etmeksizin tüm kültürel varlıkların en titiz şekilde koruduğunun altını çizen Aksoy, “Ayasofya’nın tarihi, kültürel ve manevi değerini de fethederek ülkemizin mülkiyetine aldığımız günden bu yana hassasiyetle yaşatıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Aksoy açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu vesileyle sürekli tekrarlamak durumunda kaldığımız bir gerçeği bir kez daha hatırlatıyoruz. Ayasofya, topraklarımız üzerinde yer alan bütün kültür varlıklarımız gibi Türkiye’nin mülkiyetindedir.

Ayasofya üzerinde her türlü tasarruf yetkisi yine Türkiye’nin egemenlik hakları çerçevesinde iç işlerimizi ilgilendiren bir konudur.

Tabiatıyla herkes kendi düşüncesini söylemekte serbesttir. Ancak egemen haklarımız konusunda “uyarıyoruz, dikte ediyoruz” üslubuyla konuşmak kimsenin haddine değildir.”

Dışişleri’nden ABD’ye Ayasofya cevabı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 sene önce

    burda sıkıntı biraz da bizde. herifler bizimle ilgili herşeyde fikir sahibi. kötülük akıyor her düşüncelerinden. bunlarla karşı propaganda yapmıyoruz. siyahilerin çektikleriyle ilgili bir fikir beyan etmiyoruz mesala. onlar bizim doğuda haritamızı çizerlerken biz iç işleridir diyerek karışmıyoruz. tam tersi devlet olarak bunlara karşı propaganda yapabilmemiz gerekli. kendileri heryerimize operasyon çekerken biz hep savunmadayız.

    Cevapla
  2. 2 sene önce

    Abd millet ittifakini bu yuzden iktidar yapmak istiyor…Abd tak diye emredecek, millet ittifaki sak diye yapacak….Bildiginiz ne varsa hersey abd nin istedigi gibi olacak..Fetoyu de humeyni gibi bize gonderip dini lider yaparlar artik…Ataturke oy verdigini zannedenler icin hersey bitmis olacak, gec kalinmis olacak..

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!