Dışişleri’nden ABD’ye FETÖ ve Barış Pınarı tepkisi

featured

Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığınca hazırlanan ‘Türkiye İnsan Hakları Raporu’na tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, ‘FETÖ’den ‘Gülen hareketi’ olarak bahsedilmek suretiyle 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili, ülkemize yönelik varoluşsal bir tehdit olan terör örgütü adeta masum bir sivil yapılanma gibi gösterilmeye çalışılmaktadır’ denildi. Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin de ‘Harekatın icrasında sivillerin ve sivil altyapının hedef alındığına yönelik iddiaların gerçeklerle ilgisi yoktur’ ifadeleri kullanıldı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığınca her yıl 190’ın üzerinde ülke için hazırlanarak ABD Kongresine sunulan İnsan Hakları Raporları’nın 11 Mart 2020’de yayımlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“2019 yılını inceleyen bu çalışma çerçevesinde hazırlanan Türkiye İnsan Hakları Raporu’nun, kaynağı belirsiz iddialar ve asılsız suçlamalar içerdiği, objektiflikten uzak olduğu ve siyasi saiklerle hazırlandığı görülmektedir. FETÖ’den ‘Gülen hareketi’ olarak bahsedilmek suretiyle 15 Temmuz hain darbe girişiminin faili, ülkemize yönelik varoluşsal bir tehdit olan terör örgütü adeta masum bir sivil yapılanma gibi gösterilmeye çalışılmaktadır.

ABD’nin, bu terör örgütüyle mücadelemizi hala idrak etmek istemediğini gösteren bu anlayış, FETÖ’nün şehit ettiği yüzlerce vatandaşımızın en temel insan hakkı olan yaşam hakkını da hiçe saymak anlamına gelmektedir. Bu terör örgütüne ilişkin ortaya konulan onca kanıtın görmezden gelinmesi ise bu yılki raporun da Türkiye düşmanı malum çevrelerin iddiaları temel alınarak hazırlandığını göstermektedir.”

‘SOMUT VERİLERE RAPORDA HİÇ YER VERİLMEMİŞ OLMASI MANİDARDIR’

Rapordaki Barış Pınarı Harekatı’ıyla (BPH) ilgili ifadelere de tepki gösterilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Barış Pınarı Harekatı’na atfen yer verilen, BPH’nin icrasında sivillerin ve sivil altyapının hedef alındığına yönelik iddiaların gerçeklerle ilgisi yoktur. Bağımsız ve muteber kurumlarca doğrulanmayan propaganda mahiyetindeki bu tür iddialara raporda yer verilmesinin izahı bulunmamaktadır. DEAŞ terör örgütüyle mücadele uğruna Suriye şehirlerini yerle bir edenlerin, Suriye’de icra ettiği terörle mücadele harekatlarında sivillerin ve sivil altyapının korunmasına azami özen gösteren ve bu harekat alanlarında örnek gösterilecek istikrarlaştırma faaliyetlerine imza atan Türkiye’ye verebileceği ders yoktur. DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonunun kendisi dahi 2019 sonuna kadar düzenlediği hava saldırıları sonucunda asgari 1370 sivilin öldürüldüğünü kabul etmektedir.”

Açıklamada, rapordaki birçok iddiaya cevap verecek nitelikte bilgilerin, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) üçüncü tur incelemesi çerçevesinde Ekim 2019’da yayımlanan ulusal raporunda yer aldığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“En kapsamlı uluslararası insan hakları inceleme süreci olan EPİM’e ve bu çerçevede ülkemizce tüm dünyayla paylaşılan somut verilere raporda hiç yer verilmemiş olması manidardır. Türkiye, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için önemli adımlar atmış, bu adımların uygulamadaki olumlu yansımaları görülmeye başlanmıştır. Yeni Yargı Reformu Stratejisi ve bu çerçevede kabul edilen ilk Yargı Paketi ile İnsan Hakları Eylem Planı hazırlık çalışmaları, ülkemizin bu konudaki samimiyetinin en somut örnekleridir. Türkiye, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü esas alan reform çalışmalarını kararlılıkla sürdürmeye devam edecektir.”

Dışişleri’nden ABD’ye FETÖ ve Barış Pınarı tepkisi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  Feto abd ‘nin kopekligini kabul etmiş bir din istismarcisi sadist biri.kendini nehri goruyor

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  daha düne kadar…… bu pislikleri korona virusu gibi kullaniyorlardiiiiii……….. bugün ise düsündükleri gibi elleriyle gelistirdikleri orijinal virusu kullaniyorlarrrrr……….. bundan sonra….. icimize bu viruslarin sokulmasina set cekmek olmali…..

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Asıl anlayamadığımız İncirlik üssünün neden kapatılmadığı,adamların daha bizlere daha ne yapması gerekiyor? ama görünen oki bazı karar verme merkez ve mekanizmalarında uşaklık ruhu hala faal ve yerinde

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!