Fırat’ın doğusundaki IŞİD’lilere ne olacak?

Dışişleri Bakanlığı, Fırat'ın doğusundaki operasyon sonrasında IŞİD'lı tutuklulara ne olacağı hakkında son dakika açıklamasında bulundu.

Fırat’ın doğusundaki IŞİD’lilere ne olacak?

Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı son dakika açıklamasında Fırat’ın doğusuna yönelik yapılan Barış Pınarı Harekatı sonrasında IŞİD’lı tutukluların akıbetini ifade etti.

Dışişleri’nin açıklamasının tam metni şöyle:

“Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu kapsamında Suriye’nin kuzey doğusunu terörden arındırarak güvenli bölge oluşturma çabasını gölgelemeye yönelik çabaları yakından takip ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı son telefon görüşmesinde belirttikleri üzere, Barış Pınarı Harekatıyla terörden arındırılacak alanlardaki alıkoyma merkezlerinde bulunan IŞİD unsurlarının ve yine harekat alanındaki kamplarda bulunan ailelerinin gözetimini üstleneceğiz.

Ülkemizce gözetim altına alınacak IŞİD mensupları ve ailelerinin, bu aşamada, Suriye içinde terörden arındırılmış bölgelerde tutulması yönünde çalışmalar yapılacaktır.

IŞİD’la ilintili yabancı terörist savaşçıların suça karışmamış eş ve çocuklarının rehabilitasyonu konusunda vatandaşı oldukları ülkeler ve uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya hazırız.

Öte yandan, kalıcı çözümün Suriye’de tutulan yabancı terörist savaşçılar ve ailelerinin, vatandaşlığını taşıdıkları menşe ülkelerce geri alınması, yargılanması ve rehabilitasyonundan geçtiği bilinmelidir. Bu doğrultuda uluslararası toplumun ortak çabalarını önemsiyoruz. Türkiye, uluslararası toplumun bu amaçla sarfedeceği gayretlere her türlü katkıyı vermeye devam edecektir.”